Událost měsíce Rozhovor s ... Mistrovství republiky Zahraniční okénko Hvězdy odjinud Události ze zákulisí Zajímavosti

Hlavní stránka
Atletika
Basketbal
Boccia
Florbal
Lukostřelba
Lyžování
Plavání
Rugby
Sledge hokej
Stolní tenis
Tenis
Ostatní sporty

Glosy a komentáře
Diskuzní fórum
Fotogalerie
Odkazy

Cyklistika

Spastici na Okolo Podomí již podruhé
17. 6. 2007 (13:42) Letošní druhý ročník cyklistického závodu Okolo Podomí, jehož pořadatelem je SK Kociánka Brno, proběhl za velké podpory obcí Podomí, Senetářov, Krásensko a Kotvrdovice, místní firmy Tauro a České federace Spastic Handcap. Společně tak bylo vytvořeno nádherné zázemí pro celou akci. Po páteční prezentaci závodníků, se mohl v sobotu 2. června rozjet dopolední závod časovky na silničním kopcovitém okruhu Podomí-Krásensko-Senetářov-Podomí a odpolední silniční závod jednotlivců. Okolo Podomí ozdobili svojí přítomností i medailisté z posledního MS Jiří Bouška a Luboš Jirka z TJ Nola Teplice a účastník paralympiády v Atenách tricyklista Josef Winkler.
[ celý článek ]

Tělesně handicapovaní cyklisté zajeli výborné výsledky na prvním podniku EP v Correze
2. 6. 2007 (13:47) První letošní podnik Evropského poháru handicapovaných cyklistů se konal v krásném francouzském horském městečku Correze. Po Americkém poháru a Světovém poháru na dráze se jednalo o další významný podnik sezóny. A stálo to opravdu za to, vlastně šlo o neoficiální mistrovství Evropy, protože na startu se sešla kompletní evropská silničářská špička. Pořadatelé připravili nádherné prostředí pro závody. Trať silničního závodu i časovky zahrnovala všechny prvky moderní cyklistiky, obsahovala dlouhý a náročný kopec, rovinu na horské planině v protivětru a prudký, technicky náročný sjezd.
[ celý článek ]

Po Americkém poháru vyhrál Jiří Ježek i pohár světový
14. 5. 2007 (09:18) Vynikajícího úspěchu dosáhli naši cyklisté na VISA Paralympic World Cup v Manchesteru. Ve scratchi bez rozdílu kategorií zvítězil Jiří Ježek a druhé místo obsadil Jiří Bouška. Jiří Ježek vyhrál závod naprosto jednoznačným způsobem, který je v této disciplíně jen málo k vidění - nastoupil do úniku již 23 kol před cílem, vytvořil si přibližně 200 metrový náskok a ten si přes veškerou snahu svých soupeřů udržel až do cíle. Jiří Bouška potom přespurtoval zbytek závodního pole a na cílové čáře vybojoval druhé místo.
[ celý článek ]

Letošní Košumberské okruhy trápilo počasí
11. 5. 2007 (21:33) TISKOVÁ ZPRÁVA V úterý 8. 5. 2007 proběhl ve Vysokém Mýtě 6. ročník cyklistických závodů Košumberské okruhy pro tělesně handicapované sportovce. K vidění byli závodníci na závodních bicyklech, tricyklech (tříkolách) a handbicích (handcyklech - kolech na ruční pohon). Časovky (sprint na jedno kolo) a silničního závodu se zúčastnilo celkem 41 sportovců z celé republiky. Rozděleni byli do sedmi kategorií podle věku a postižení. Závod proběhl za proměnlivého počasí v areálu autodromu Autoklubu Karosa.
[ celý článek ]

Druhý ročník mistrovství republiky handbikerů patřil Handbiku ČR
8. 5. 2007 (22:31) V sobotu 5. května se uskutečnil již 2. ročník mistrovství České republiky handbiků v silničním závodě na 15 km (závod byl součástí Memoriálu Karla Raise). Zúčastnilo se ho na 23 handbikerů. Zde jsou výsledky v jednotlivých divizích, jejich kompletní podobu naleznete na www.handbikecr.cz.
[ celý článek ]

Událost měsíce

Cyklista Jiří Ježek vyhrál American Cup
5. 5. 2007 (00:11) Kanadský Montreal byl ve dnech 25. - 29. 4. 2007 pořádajícím městem sportovních her pro handicapované sportovce "DE COEUR ET D´EXPLOITS". A že se jednalo opravdu o mimořádný sportovní svátek, svědčí oficiální údaje pořadatelů - posuďte sami: her se zúčastnilo 2900 handicapovaných sportovců ze 12 zemí s postižením tělesným, zrakovým, sluchovým, spastickým a mentálním. Hry pořadatelsky zajišťovalo přes 800 dobrovolníků, přítomno bylo 375 trenérů, 260 sportovních klubů a 35 družstev ze středních a vysokých škol.
[ celý článek ]


Cyklistické závody Košumberské okruhy startují 8. 5. ve Vysokém Mýtě
29. 4. 2007 (08:54) V úterý 8. května se uskuteční cyklistické závody Košumberské okruhy pro hendikepované sportovce z celé ČR. Tyto tradiční závody za dobu své existence už několikrát změnily místo pořádání. Tentokrát byl vybrán bezpečný uzavřený okruh v areálu autoklubu Karosa ve Vysokém Mýtě. Závodu se zúčastní několik desítek především spasticky postižených cyklistů na bicyklech, tricyklech (závodních tříkolách) a handcyklech (kolech na ruční pohon). Bude zařazen i otevřený závod pro neregistrované zájemce a příchozí (informace a přihlášky na telefonu 724 084 140 nebo e-mailem na tj@hamzova-lecebna.cz).
[ celý článek ]

Kalendář akcí handbikerů pro rok 2007
29. 3. 2007 (21:44) Pro letošní rok se rozhodl klub HANDBIKE ČR uspořádat devítidílný seriál závodů v rámci Českého poháru Handbike 2007. Pohár bude otevřen pro kategorie HC - A,B,C,F a jednotlivých závodů se mohou zúčastnit i jezdci ze zahraničí.

21. 4.   Vinařský půlmaraton - Pardubice (silniční závod, 21 km)
1. 5.     Memoriál Evžena Cihláře - Praha (kritérium, 1 hod + 2 kola)
5. 5.     Memoriál Karla Raise, MČR - Počerady (silniční závod, 15 km)
3. 6.     MP - Hanácká časovka - Horká na Moravě (časovka, 37 km)
16. 6.   Memoriál Jana Veselého - Ostrava-Poruba (silniční závod, 22 km)
17. 6.   JŠ - Rapotín (časovka, 18 km)
30. 6.   EHC - Louny (časovka, 17 km)
1. 9.     Brno Inline Grand Prix (silniční závod, 21 km)
8. 9.     JŠ Skřítek - Rýmařov (horská časovka, 13 km)

Propozice a další informace k poháru najdete na www.handbikecr.cz

Kateřina Krebsová


Jak se stát cyklistickým mistrem světa - 3. kapitola
29. 3. 2007 (12:05) Ve třetím pokračování tohoto seriálu se vám pokusím přiblížit, jak vypadá soustředění vrcholových cyklistů a zároveň tak odpovím na častou otázku, která mnoho lidí zajímá:
"Jak vypadá soustředění profesionálních cyklistů, jaký má řád, a co se tam děje? Například - kde cyklisté bydlí, a co vlastně jedí?"
Píšu tyto řádky uprostřed čtrnáctidenního soustředění národního týmu. Jsme na Kypru. V krásném, přístavním městě Limassol. Soustředění se účastní nejužší reprezentační výběr, celkem tedy tři závodníci a já jako trenér. Bydlíme v hotelu v centru Limassolu, na hlavní třídě, přibližně 300 metrů od moře a ven z města nám to trvá pár minut.
[ celý článek ]

Tělesně handicapovaní cyklisté vychovávají své pokračovatele
18. 3. 2007 (10:29) V posledních letech se čas od času mluvilo o tom, že je sice pěkné, že tělesně postižení cyklisté v čele s Jiřím Ježkem a Michalem Starkem sbírají medaile na paralympiádách, světových a evropských šampionátech, ale že za nimi zeje generační propast. Že až současná elita výsluní opustí, nebude nikdo, kdo by ji nahradil. Těchto rezerv si je velmi dobře vědom nový reprezentační trenér tělesně handicapovaných cyklistů Viktor Zapletal, který se pustil do shánění talentů. Na velodromu v pražském Motole už se spolu s Jiřím Ježkem nebo Petrem Kocmanem prohánějí dva. Prvním z nich je čtrnáctiletý Antonín Čech, kterého našel právě Ježek.
[ celý článek ]

Jak se stát cyklistickým mistrem světa - 2. kapitola
15. 3. 2007 (09:18) V prvním dílu tohoto seriálu jsem vám prozradil, že profesionální cyklista stráví denně na kole průměrně 4 - 6 hodin a ročně musí "vstřebat" značnou dávku tréninkových a závodních kilometrů. Další otázka, na kterou často odpovídám zní: "Jaké fyzické a psychické předpoklady musí mít člověk, aby takovou zátěž vydržel?" Jinými slovy: Když bude kdokoliv trénovat tak, jako Jirka Ježek nebo Jarda Kulhavý, stane se také mistrem světa? Odpověď je - nic není nemožné, ale na 80% ne.
[ celý článek ]Náročná cesta Jiřího Ježka do cíle etapového závodu v Dominikánské republice
9. 3. 2007 (13:08) Čekal jsem, že letošní ročník bude náročný…
Startoval jsem za místní profesionální tým "Aro y Pedal", který se mnou tvořili čtyři reprezentanti Dominikánské republiky (Augusto Sanchez, Jose-Fran Rodriguez, Limpiabota Feliz, Charly Hernandez) a jeden z nejlepších latinskoamerických cyklistů, Kubánec Gil Cordovez, který však žije a závodí ve Venezuele. Kubánec, jako vynikající spurtér, měl za úkol hlavně vítězství v jednotlivých rovinatých etapách, Sanchez a Rodriguez byli určeni jako lídři pro celkové pořadí a mladičký, "papírový" Feliz se měl ukázat v kopcovitých etapách. Já a Hernandez jsme jako "domestici"- nosiči vody - měli za úkol podporu všech a všude…
[ celý článek ]

Jak se stát cyklistickým mistrem světa - 1. kapitola
1. 3. 2007 (09:17) Zkusili jste si někdy představit, jaké by to asi bylo, postavit vedle sebe na start k vzájemnému závodu dva cyklistické mistry světa - jednoho, který závodí v kategorii handicapovaných cyklistů, a druhého, který žádný handicap nemá? Co myslíte, jak by takové měření sil asi dopadlo? Myslíte si, že jednoznačně pro cyklistu bez handicapu? Jsem cyklistickým trenérem dvou mistrů světa, jednoho s handicapem a druhého bez handicapu. Jirky Ježka, který závodí s podkolenní amputací dolní končetiny, je mistrem světa, paralympijským vítězem a jedním z nejlepších handicapovaných sportovců této planety a Jaroslava Kulhavého, juniorského mistra světa a Evropy na horském kole, který je v současnosti jedním z nejlepších světových cyklistů na horském kole v kategorii do 23 let. A chcete znát můj tip na výsledek jejich pomyslného závodu?
[ celý článek ]

Kanárský deník handbikerů - 3. část
23. 2. 2007 (15:45) Tak máme zabaleno a s velkou nechutí opouštíme místní hotel. Všichni by rádi zůstali klidně ještě týden. Trénink tady byl velice dobrý, podařilo se nám překonat naplánovaných 700 kilometrů, takže spokojenost :) Tenerife, jak jsme poznali, je cyklisty vyhledávané, možnost trénovat v nadmořských výškách všichni využívají, ale hodně cyklistů jsme potkávali i níže, všichni nám fandili, včetně řidičů automobilů. Byla to motivace, už se nemůžeme dočkat českých cest :) Odpoledne v 17hod odlétáme, snad nezačne u nás zima...

Pavel Děcký


Dominikánský deník Jiřího Ježka - 1. část
22. 2. 2007 (19:34) 28. ročník cyklistického etapového závodu Vuelta Independencia Republica Dominicana je těsně přede mnou a za mnou devítidenní tréninkový přípravný pobyt v tomto "karibském ráji". Zní to asi exoticky, ale věřte, že není o co stát. Tedy pokud sem nechcete přijet jako já, pouze s cílem trénovat, jíst a spát. Dominikánská republika je totiž všechno, jen ne to, co si většina lidí představuje. Samozřejmě tady najdete kokosové palmy nahnuté nad pláží z bílého písku, ale to pouze v upravených hotelových resortech, kde má host úplně všechno, aby nemusel areál resortu po celou dobu dovolené vůbec opustit. Je to jedna z nejšpinavějších a nejchudších zemí, co znám. Ale nejsem tu na dovolené, uklízet jim nebudu a chudobu asi také nevyřeším…
[ celý článek ]

Kanárský deník handbikerů - 2. část
20. 2. 2007 (11:02) Máme za sebou pres 500 km v místním těžkém terénu. Tréninky jsou namáhavé, v posledních dnech hodně komplikoval život silný vítr. Marcel bude zítra trénovat v kráteru sopky El Teide ve výšce pres 2000 m n. m., kde momentálně trénuje Vinokurov (Alexander Vinokurov, slavný kazašský cyklista, mimo jiné vítěz Vuelty 2006 a stříbrný medailista z her v Sydney, pozn. AT) se svou stájí, my trénujeme v okolí hotelu, denně najedeme cca 50 km, pořád zrychlujeme a cítíme se dobře. Už se těšíme na závody. Škoda, že místní bazén je hodně chladný, nemůžeme plavat podle našich představ, také nám chybí masér na naše bolavá těla. Ale nestěžujeme si, trénink je krásný jako počasí, které tu vládne. Máme za cíl překonat 700 km do čtvrtka. V pátek návrat do reality a trenažér. :(

Pavel Děcký


Kanárský deník handbikerů - 1. část
10. 2. 2007 (19:06) Milí čtenáři, na následujících řádcích najdete v krátké době druhý cyklistický deník publikovaný na Handisportu. Jedná se o zápisky zážitků českých handbikerů ze soustředění na Kanárských ostrovech. Handisport.cz je maximálně nakloněn publikování Vašich materiálů, koneckonců je o Vás a především pro Vás. Tak neváhejte a pište, když se kolem Vás bude dít něco zajímavého! (at)
[ celý článek ]

Australský deník Jiřího Ježka - 5.+6. část
14. 1. 2007 (17:53) Dnešní zprávu posílám již z Tasmánie. Je trochu zpožděná, vlivem absolutní absence internetového připojení, mobilních sítí a vůbec trochu nestandardní situace po přesunu z Gold Coast. Přelet z Brisbane do Hobartu byl trochu "rozhoupaný" díky silnému větru a turbulencím, ale jinak rychle utekl a hlavně došla všechna zavazadla. Na letišti nás vyzvedl Ray Appleby, bývalý mistr světa, majitel největšího cyklistického obchodu na Tasmánii a hlavně člověk, díky kterému tady můžeme být.
[ celý článek ]

Australský deník Jiřího Ježka - 4. část
19. 12. 2006 (21:47) Milí přátelé, je neděle a zítra nám končí pobyt v surfařském ráji Gold Coast a přesouváme se na Tasmánii. Hlavně Soňa si místní pohodu, vlny Pacifiku a partičku mladých lidí, u kterých jsme bydleli, zamilovala a bude se jí asi těžko loučit. Mně je celkem jedno, kde trénuji a závodím, ale je pravda, že se mi odsud taky moc nechce. Ne nadarmo patří Gold Coast mezi nejlepší místa k životu na Zemi.
[ celý článek ]

Australský deník Jiřího Ježka - 3. část
13. 12. 2006 (16:16) Milí přátelé, mám za sebou druhý závod a hlavně náročný tréninkový týden. Díky skvělému počasí (tedy, až na ten vítr) se mi daří plnit tréninkový plán na 100% (spíš na 150%:)). Protože tady slunce vychází již okolo čtvrté, vyjíždím každý den brzy ráno mezi šestou a sedmou hodinou na stokilometrový trénink a odpoledne přidávám ještě další hodinku před setměním, které nastává okolo šesté hodin
[ celý článek ]

Australský deník Jiřího Ježka - 2. část
12. 12. 2006 (9:18) Trénuju každý den ráno 100km a odpoledne 30km lehce. Je to dost těžký, protože se tu moc jezdit nedá, jsou tu dost kopce, nebo po rovině zas těžkej provoz a semafory, ale lepší než doma v tý zimě. Jezdím sám, protože ty skupinky jsou taky dost divný. Pořád by někde stavěly na kafe atd. Někdy jsem unavenej, ale ještě to není tak hrozný...

Jiří Ježek


Australský deník Jiřího Ježka - 1. část
4. 12. 2006 (21:31) Milí přátelé, mám za sebou první závod letošní "australské mise". Po pátečním příletu a sobotním tréninku (2x60km) byl nedělní start na "SouthBank Grand Prix" (kritérium na 40min+3kola) docela troufalost. Ale zvládl jsem to nad očekávání dobře. Až na hromadný pád v posledním kole, kterému jsem se zázračně vyhnul, ale jeden ze závodníků mi při tom "vstoupil" do předního kola… Takže jsem sice dojel do cíle, ale téměř "po zadním". Z předního kola mám kvalitní osmičku, takže místní mechanik bude mít celý týden co dělat…
[ celý článek ]

Cyklisté-vozíčkáři už vědí, jak chutnají Vysoké Tatry
27. 9. 2006 (8:51) Cyklistický tým vozíčkářů ze Sportovního klubu vozíčkářů Frýdek-Místek se na sklonku měsíce července účastnil závodu Okolo Vysokých Tater. Handbikeři, spolu se svým slovenským kolegou Lacem Bočkorem, směřovali všechny síly k úspěchu v tomto závodě. Ten je především měřením sil "chodících" cyklistů. Nicméně pro naše "sedící" cyklisty to byla nová výzva, kterou jim slovenští pořadatelé dovolili uskutečnit.
[ celý článek ]

Událost měsíce

Skvělá tečka za českou účastí na MS v Aigle: zlatý Bouška, bronzový Jirka
18. 9. 2006 (19:56) Čeští cyklisté získali na světovém šampionátu ve švýcarském Aigle 10 medailí (5 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové). Zařadili se tak mezi nejúspěšnější výpravy na mistrovství, navzdory tomu, že co do množství závodníků mezi největší rozhodně nepatřili. Posledními českými medailisty byli v silničním závodě s hromadným startem na 58 kilometrů Jiří Bouška a Luboš Jirka. Pro Boušku znamenalo vítězství v čase hodina, 33 minut 51 vteřin již třetí triumf v Aigle - po předchozích prvenstvích v kilometru s pevným startem a stíhacím závodě na 3 kilometry.
[ celý článek ]

Jiří Ježek skončil na silnici, Jiří Kalousek zajel skvělý závod
17. 9. 2006 (19:31) Jiří Ježek se po vítězné časovce na světovém šampionátu v Aigle svěřil, že už by klidně mohl jet domů. Cítil se unavený z dráhových závodů, ve kterých byl dvakrát druhý, i ze svého mistrovského triumfu v časovce. Navíc mu jako vrchaři rovinatá trať silničního závodu ve Švýcarsku nevyhovovala. Ukázalo se, že svoje síly odhadl přesně. Při vjezdu do posledního, šestého kola bezmála sedmdesáti kilometrového závodu sice kontroloval čtvrtou pozici a měl výborný kontakt s prvními třemi, ale do cíle dojel sedmý. Zhruba o sto metrů dál se z kola vyčerpáním sesunul na trať a chvíli na ní zůstal ležet. Pak za pomoci manželky a manažerky Soni došel do depa.
[ celý článek ]

Marcel Pipek byl s bronzem ze silničního závodu maximálně spokojený
17. 9. 2006 (19:25) Handbiker Marcel Pipek kolem sebe šíří příjemnou a pohodovou atmosféru téměř neustále. Po dojezdu silničního závodu na 46,4 kilometru z něj však spokojenost a nadšení doslova sálaly. A to i přesto, že tentokrát nevyhrál. Bývalý motokrosař, který se po úraze vrhnul na handcyklistiku, dojel ve svém druhém závodě na mistrovství světa v Aigle na třetím místě.
[ celý článek ]

Smíšené dojmy cyklistů z časovky mužů kategorie CP4
16. 9. 2006 (17:09) Francouz Michel Alcaine zvítězil na mistrovství světa v Aigle v časovce kategorie sportovců s centrální poruchou hybnosti CP4. Na druhém místě byl Japonec Masaši Išii. Na výkon obou sportovců vrhá stín podezření, že v rozporu s pravidly na trati spolupracovali a jeli střídavě "v háku". Toto obvinění vznesl český cyklista Luboš Jirka, spolu s německým a španělským kolegou. Jejich tvrzení podpořili také Američané.
[ celý článek ]Velká smůla Josefa Winklera a Žanety Hálové
16. 9. 2006 (12:07) Dva tricyklisté - Josef Winkler a Žaneta Hálová - mají na světovém šampionátu v Aigle velkou smůlu. Winkler dostal včera v noci vysoké horečky a nebyl schopen nastoupit do dnešní časovky. Žaneta Hálová sice nastoupila, ale sama, protože v její kategorii není dost žen a organizátoři jí neumožnili startovat společně s muži. Pro hry v Pekingu ale věčně usměvavé Češce svítá naděje, že jí společný start umožněn bude. Ve stejné kategorii jako Josef Winkler soutěží Petr Prokeš. Ten dnes k závodu nastoupil a téměř devíti a půl kilometrový okruh objel za 19 minut 38,79 setin sekundy. Na lepší než deváté místo to ale nestačilo. Na vítězného Davida Stona z Velké Británie ztratil český reprezentant a medailista z evropských šampionátů téměř 3 minuty. AT

Události ze zákulisí

IPC cyklistika se stala součástí UCI
16. 9. 2006 (11:40) Na sportovním fóru sekce cyklisticky Mezinárodního paralympijského výboru (IPC), konaného u světového šampionátu v Aigle, 25 z 28 členů odhlasovalo návrh iniciovaný technickým výborem cyklistiky IPC, aby správa cyklistiky handicapovaných přešla z Mezinárodního paralympijského výboru pod Mezinárodní cyklistickou unii (UCI).
[ celý článek ]

Michal Stark vylepšil na MS v Aigle v časovce své umístění z ME v Alkmaaru a má stříbro
15. 9. 2006 (17:56) Loni na mistrovství Evropy v nizozemském Alkmaaru získal cyklista s nadkolenní amputací Michal Stark ze silniční části dvě bronzové medaile. Dnes své umístění na světovém šampionátu ještě vylepšil a v časovce obsadil o necelých devatenáct vteřin druhou příčku za Francouzem Laurentem Thirionnetem. 16, 8 kilometru dlouhou trať zvládl za 25 minut 59,40 vteřiny.
[ celý článek ]

Třetí medaile Jiřího Ježka na MS v Aigle - tentokrát zlatá
15. 9. 2006 (17:55) Jiří Ježek se na mistrovství světa ve švýcarském Aigle napotřetí dočkal zlaté medaile. V časovce na 24,2 kilometru cyklista s podkolenní amputací ukázal, jak výborně se na tuto disciplínu na soutěžích s nepostiženými závodníky připravil, a zvítězil v čase 33 minut a 37,24 sekundy. Druhého Rumuna Carola Eduarda Novaka porazil o téměř dvě minuty.
[ celý článek ]

Handbiker Marcel Pipek zvítězil v časovce na MS v Aigle
15. 9. 2006 (13:29) Prvním závodem handbikerů na mistrovství světa handicapovaných cyklistů ve švýcarském Aigle byla dnešní časovka (na dráze cyklisté vozíčkáři nejezdí). Z trojlístku českých závodníku - Radovan Civiš, Pavel Děcký, Marcel Pipek - si nejlépe vedl nejzkušenější z nich - paralympijský vítěz a mistr Evropy Marcel Pipek. 16,8 kilometru dlouhou trať projel za 28 minut 51,13 sekundy. Druhý nejrychlejší Max Weber ztratil na šestatřicetiletého Čecha 11,87 sekundy.
[ celý článek ]

Českému týmu unikl ve sprintu na MS bronz
13. 9. 2006 (15:40) Disciplínami posledního dne se uzavřela dráhová část cyklistického světového šampionátu ve švýcarském Aigle. V týmovém sprintu mužů závodila také česká trojice (David Vondráček, Jiří Bouška, Jiří Ježek) a čtvrtý nejrychlejší čas po diskvalifikaci britského družstva kvůli špatnému střídání ji posunul do duelu o bronz. V něm se sice všichni tři Češi zrychlili a celkový čas vylepšili o více než vteřinu na 47, 813, ale na Jihoafričany Nela, Heroldta a Plekkera by bývalo bylo třeba srazit ještě půl sekundy. Po dráhových závodech je česká výprava v počtu medailí na 6. místě ze 40 zúčastněných zemí. Silniční část začíná v pátek.

Alice Tejkalová

Podruhé zlatý Jiří Bouška, na MS poprvé v životě ve stíhačce
12. 9. 2006 (21:00) Jiří Bouška prožívá ve Švýcarsku skvělý světový šampionát. Po včerejším triumfu v závodě na 1 kilometr s pevným startem dnes vyhrál stíhací závod na 3 kilometry. V kvalifikaci si navíc vylepšil své dosavadní osobní maximum na 3:37,363. Jeho finálovým soupeřem byl Australan Trent Deacon. Bouška rozjel závod naplno a vybudoval si náskok, který výrazně zmenšený udržel až do konce. Po projetí cílem šťastně mávl rukou a bylo vidět, jak moc se mu ulevilo, že Deacona nakonec dokázal o necelou sekundu porazit.
[ celý článek ]

V Aigle podruhé stříbrný Jiří Ježek
12. 9. 2006 (18:39) Jiří Ježek zatím na světovém šampionátu v Aigle pokračuje ve "stříbrné linii", jak svoje dosavadní úspěchy sám s úsměvem nazývá. V závodě na kilometr s pevným startem kategorie sportovců s podkolenní amputací obsadil druhé místo za kilometrovým specialistou Britem Jodym Cundym. Stejně jako ve včerejší stíhačce znamenal výsledný čas Ježkův osobní rekord, tentokrát 1:11,357. Cundy vylepšil dosavadní světové maximum na 1:10,530.
[ celý článek ]

Na MS handicapovaných cyklistů v Aigle zlatý Jiří Bouška a stříbrný Jiří Ježek
11. 9. 2006 (20:56) První soutěžní den mistrovství světa handicapovaných cyklistů ve švýcarském Aigle začal pro devítičlennou českou výpravu více než dobře. Jiří Bouška, sportovec s poruchou centrální hybnosti, vyhrál ve své kategorii dráhový závod na kilometr s pevným startem. K tomu Jiří Ježek, který jezdí v kategorii cyklistů z podkolenní amputací, vybojoval bronz ve stíhacím závodě na 4 kilometry.
[ celý článek ]

2. 8. 2006 (10:56) Až budete mít chvilku, určitě se podívejte na http://skivelo.olnet.cz/cyklo/transalp1.htm Najdete tam skvělý deník neslyšících cyklistů z jejich účasti na prestižním etapovém závodě Bike Transalp Challenge - 665 km, 22 572 metrů převýšení. Je mi slabo jen při pohledu na profily jednotlivých etap. AT

Paralympionik Ježek opět mezi světovou elitou!
1. 8. 2006 (9:46) Mimořádný závodní víkend má za sebou nejúspěšnější český hendikepovaný cyklista Jiří Ježek. V pátek 28.7. startoval na tradičním post-Tour de France kritériu v německém Rhede. Do této elitní společnosti nejlepších světových profesionálů dostal od pořadatelů pozvání na základě svých unikátních sportovních výsledků, kdy nejen že patří k nejlepším paralympionikům světa, ale přes svůj nesporný hendikep amputované pravé nohy již několik let rovnocenně závodí se zdravými profesionály.
[ celý článek ]

Češi bodovali v závodě Evropského poháru handicapovaných cyklistů na Slovensku
30. 7. 2006 (9:32) DOPLNĚNO Na Evropském poháru v silniční cyklistice tělesně a zrakově handicapovaných ve slovenské Těrchové, dominoval ve spojených kategoriích LC3, LC4 a CP3 cyklista Michelin Teamu Michal Stark (nadkolenní amputace dolní končetiny). Zvítězil v časovce jednotlivců i v silničním závodě, kdy za sebou nechal druhého Michaela Teubera z Německa a Kanaďana Jeana Quevillona.
[ celý článek ]

Marcel Pipek uspěl na mistrovství Evropy handbiků v Lounech v časovce i v kritériu mezi méně handicapovanými
1. 7. 2006 (21:33) V prosinci minulého roku byla založena Evropská federace handbiků, která se snaží tento celosvětově se rozvíjející sport propagovat v Evropě. Z toho důvodu se také rozhodla uspořádat samostatný kontinentální šampionát. Volba pořadatele byla jasná - české Louny, kde se handbikerům na každoročních závodech evropského okruhu líbí, a kam se jich každý rok vrací čím dál víc. Letos se jich na dvoudenní klání složené z časovky jednotlivců, týmů a cyklistického kritéria přihlásilo 142, z toho jedenáct žen. Závody probíhají až do zítřejšího oběda.
[ celý článek ]

Událost měsíce

Češi vybojovali tři medaile v silničních závodech na MS neslyšících cyklistů
28. 6. 2006 (15:53) Na XII. mistrovství světa neslyšících v cyklistice, které se konalo od 19. do 25. června 2006 v americkém San Francisco, se dařilo hned třem českým reprezentantům. V nabitém týdenním programu na dráze a na silnici si nejlépe vedli Pavel Pastrnek a Josef Merunka v silniční časovce na 34 km a František Kocourek v závodě na 120 km. Pavel Pastrnek vybojoval stříbrnou medaili, jeho reprezentační kolegové Josef Merunka a František Kocourek bronzové medaile.
[ celý článek ]

Jiří Ježek startuje na Mistrovství České a Slovenské republiky v časovce jednotlivců
21. 6. 2006 (21:51) TISKOVÁ ZPRÁVA Jiří Ježek, jeden z nejúspěšnějších handicapovaných cyklistů světa, se ve čtvrtek 22. června 2006 v Bratislavě postaví na start společného Mistrovství České a Slovenské republiky v časovce jednotlivců.
[ celý článek ]Blatná přivítala cyklisty Kociánky
20. 6. 2006 (9:50) Oba víkendové dny 10. a 11. června 2006 svítilo nad silničním okruhem v Blatné slunce. Konalo se zde Mezinárodní mistrovství České republiky v cyklistice "Blatná a okolí". Čtrnáctikilometrový okruh projely bicykly a tricykly sportovců z České federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti - Spastic Handicap, Belgie, Německa, Španělska a měly možnost porovnat své síly mezi sebou.
[ celý článek ]

Jsou handbikeři z Frýdku-Místku šílení?
3. 6. 2006 (21:45) Ve frýdecko-místeckém Sportovním klubu vozíčkářů se nehraje jen basketbal. To jistě mnozí z Vás ví. Nicméně další sporty, které se v tomto klubu provozují, nejsou tolik na očích veřejnosti jako basketbal. Bohužel je to jen tím, že chybějí lidé, kteří by se o jednotlivé sporty, organizačně a manažersky, postarali. Cyklisté - handbikeři se hodlají veřejnosti předvést opět trochu bláznivým kouskem.
[ celý článek ]

Mistrovství republiky cyklistů spastiků bude v Blatné
3. 6. 2006 (21:42) TISKOVÁ ZPRÁVA TJ Spastic Sport Praha a SK Blatná z pověření Spastic Handicap-České federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti a ve spolupráci Nadací M. Beyerové pořádají ve dnech 10. a 11. června 2006 Mezinárodní mistrovství České republiky v cyklistice spasticky a jinak tělesně postižených.
[ celý článek ]

Cyklisté spastici závodili Okolo Podomí
26. 5. 2006 (21:21) Cyklistické závody Okolo Podomí, které se konaly v sobotu 20. května v Podomí na Vyškovsku, přilákaly celkem 32 závodníků ze sedmi sportovních klubů České federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti - Spastic Handicap, aby změřili své síly s náročnou a krásnou tratí tohoto kraje. Závody ozdobili svojí účastí i paralympionici Jiří Bouška v kategorii mužů D4 - bicykly a Josef Winkler v kategorii D2 - tricykly. Trať startovala u Obecního úřadu v Podomí a vedla obcemi Senetářov - Krásenko a zpět do Podomí.
[ celý článek ]

1. oficiální mistrovství republiky handbikerů
22. 5. 2006 (22:08) V sobotu 6. května se konalo první oficiální mistrovství České republiky handbikerů s mezinárodní účastí. Závod se jel v rámci tradičního memoriálu Karla Raise v Lounech, díky krásnému počasí a profesionálnímu zázemí ze strany pořadatele ASK ELNA Počerady jsme se mohli těšit z mnoha kvalitních výkonů.
[ celý článek ]

HANDBIKE ČR team: Marcel Pipek, Radovan Civiš, Pavel Děcký a kouč Daniel Knápek dovezli od protinožců žlutý trikot
5. 4. 2006 (21:45) 15. - 19. 3. 2006 se konala první světová série pětietapového závodů handbikerů v australském Perthu- THE WILD WEST HANDCYCLING TOUR. (Bližší informace na www.handcycling.org.au). Poprvé v historii se této akce zúčastnili čeští handbikeři Marcel Pipek, Radovan Civiš a Pavel Děcký všichni z teamu Handbike ČR. Této tour se zúčastnilo 50 handbikerů z deseti států (Belgie, Holandska, Německa, Rakouska, Polska, ČR, Libanonu, USA, Slovenska, Nového Zélandu a domácích Australanů). Závodníci byli rozděleni do pěti kategorií podle postižení A, B, C1, C2 a ženy F. V kategorie B-paraplegici, závodili všichni tři naši reprezentanti.
[ celý článek ]

Rozhovor s...

Nejúspěšnější český cyklista na mistrovství Evropy v Alkmaaru Jiří Bouška: Nejde jen jezdit na kole. Člověk vyběhne z reality.
17. 11. 2005 (19:25) Dvojnásobný bronzový medailista z paralympiády v Aténách a mistr světa z roku 2002 Jiří Bouška byl nejúspěšnějším českým cyklistou na srpnovém evropském šampionátu v nizozemském Alkmaaru. Vybojoval tři tituly mistra Evropy a jedno třetí místo. Ještě předtím získal čtyři medaile na mistrovství světa spastiků ve Spojených státech amerických. Přesto se sebou nebyl úplně spokojený. Vliv na to má i skutečnost, že zatím musí svůj čas dělit mezi tvrdý trénink a studium geodézie, které by rád dokončil na jaře 2006. Nejen o skrytých rezervách jsme si povídali v naší oblíbené bagetérii v pražských Dejvicích.
[ celý článek ]


Otevřené cyklistické závody spasticky a jinak tělesně postižených sportovců "Pohár starosty obce Jeníkova"
31. 8. (22:00) Tisková zpráva Spastic Handicap-Česká federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti - a TJ ZP Nola Teplice pořádají v sobotu 3. září 2005 OTEVŘENÉ CYKLISTICKÉ ZÁVODY spasticky a jinak tělesně postižených sportovců s názvem "Pohár starosty obce Jeníkova".
[ celý článek ]

Čeští handbikeři měli na mistrovství Evropy v Alkmaaru úspěch
Od 12. do 20. 8. 2005 se konalo v Holandsku v Alkmaru otevřené Mistrovství Evropy v cyklistice postižených sportovců. Závodů se zúčastnili handbikeři z 10 evropských zemí a také závodníci z Austrálie, Canady, USA a Jihoafrické republiky. Z ČR nás reprezentovali dva handbikeři - Marcel Pipek (olympijský vítěz) a naše nová naděje - Pavel Děcký.
[ celý článek ]29. 5. (13:54) Čeští reprezentanti uspěli na Evropském poháru handicapovaných cyklistů ve Francii. V silničním závodě bez rozdílu kategorií skončil na 1.- 2. místě Jiří Ježek, v divizi CP4 dojel nadějný junior Tomáš Kvasnička na skvělé 2. příčce. Ježek i Kvasnička skončili shodně druzí v časovce. Jiří Kalousek a Petr Kocman byli v kategorii LC1 v silnici 7., respektive 17. a v časovce obsadili 9. a 17. pozici.

11. 5. 2007 (21:27) Na VISA Paralympic World Cupu v Manchesteru se na dráze dařilo českým cyklistům. Ve scratchi zvítězil Jiří Ježek a Jiří Bouška byl druhý, v kilometru s pevným startem udržel Bouška 2. příčku a Ježek dojel čtvrtý.

20. 9. 2006 (10:25) Čeští cyklisté s 10 medailemi obsadili na MS v Aigle skvělé 6. místo ze 40 zúčastněných států.

1. 8. 2006 (9:48) Jezdec Michelin MTB Teamu Michal Stark uspěl v závěrečném závodě EP v německém Holzkirchenu ve své kategorii LC3. V kritériu získal 3. místo, a v časovce jednotlivců dokonce zvítězil. Body z těchto závodů pomohly Michalovi k celkovému vítězství v Evropském poháru 2006 v kategorii LC3!

2. 7. 2006 (21:23) Tým Handbike ČR "A" skončil na ME handbiků v Lounech v časovce družstev pátý.

24. 6. 2006 (11:10) Neslyšící cyklisté Pavel Pastrnek a Josef Merunka mají z časovky na 34 km na MS v USA medaile! Pavel Pastrnek stříbro a Josef Merunka bronz! Detaily ze závodů a deníčkové záznamy cyklistů najdete [ zde ]

Na 1. podniku Evropského poháru 2006 v silniční cyklistice tělesně a zrakově postižených v Mnichově 20. května získal Michal Stark v kategorii LC3 v kombinaci 50 km závodu s hromadným startem a 20 km dlouhé časovky jednotlivců bronzovou medaili.

     

        

    


Redakce stránek handisport.cz : Alice Tejkalová
Copyright ©2005 Všechna práva vyhrazena.