Událost měsíce Rozhovor s ... Mistrovství republiky Zahraniční okénko Hvězdy odjinud Události ze zákulisí Zajímavosti

Zimní deaflympiáda 2007

2. místo ČR v pořadí národů na zimní deaflympiádě!
11. 2. 2007 (16:43) Dvě české lyžařky medailově bodovaly na 16. zimních deaflympijských hrách v americkém Salt Lake City a jejich celková čtyři vítězství stačila na druhé místo za Ruskem v pořadí národů podle počtu zlatých medailí. Dohromady vybojovaly Tereza Kmochová s Petrou Kurkovou 9 cenných kovů, což znamenalo celkovou třetí příčku podle počtu medailí za suverénním Ruskem (17, z toho 9 zlatých) a USA (10, 2 zlaté).
[ celý článek ]

Událost měsíce

Závěrečný slalom na deaflympiádě - české medaile číslo 8 a 9
10. 2. 2007 (10:16) České reprezentantky ovládly na olympiádě neslyšících i poslední disciplínu alpského lyžování, kterou byl v Park City slalom speciál. Jako vůbec první ze všech závodnic vyjela na trať obhájkyně deaflympijského zlata a od Davosu neporažená slalomářka Petra Kurková, která nastoupila s virózou a menší horečkou. Přestože pořadatelé dostatečně nepreparovali prostor startu a Petře se zabořila při odrazu hůlka do sněhu, projela jedenapadesát branek prvního kola excelentně za 43,35, rychlejší než ona dokázal být na stejné trati pouze jediný muž(!) Kanaďan LeBlanc.

Salt Lake City: druhé zlato Terezy, první pád Petry na velkých závodech
9. 2. 2007 (17:21) Předposlední disciplínou deaflympijských soutěží ve sjezdovém lyžování v Park City byl obří slalom. Jako první z našich reprezentantek závodila se startovním číslem 4 patnáctiletá Veronika Grygarová. Do závodu šla s velkým nasazením, ale v polovině trati spadla a zaslouží si uznání, že 1. kolo dokončila, byť v nejhorším čase. Vítězka sjezdu Tereza Kmochová měla startovní číslo 12 a ani ona se nevyhnula problémům, i když její čas byl nakonec ze všech nejrychlejší. Prudký svah na začátku druhé poloviny prvního kola se stal doslova osudným pro naši nejúspěšnější zdravotně handicapovanou sportovkyni historie a vynikající slalomářku Petru Kurkovou.

Glosa

Ženský snowboarding jen jako přátelský mejdan
9. 2. 2007 (17:12) OPRAVENO Další nepříjemnost potkala deaflympiádu v Salt Lake City. Soutěže ve snowboardingu žen se v Park City konají jen jako neoficiální závody, a dokonce hrozilo jejich zrušení. Rozhodčí s nejvyšší kvalifikací Tiffany Granforsová a Dwight Benedict upozornili, že jako "oficiální" mohou být soutěže vyhlášeny podle směrnic Mezinárodního deaflympijského výboru jenom v případě, že se jich účastní reprezentanti nejméně 5 zemí ze dvou kontinentů. Oficiální soutěž žen se tak víceméně změnila jen na jakési ukázkové disciplíny. Tiffany Granforsová dokonce prohlásila, že pokud by se důsledně respektovaly směrnice, musela by se soutěž ve snowboardingu žen zrušit. Rozhodčí se ale nakonec dohodli kvůli těm, které přijely do USA, zorganizovat snowboardingové disciplíny jako neoficiální.

Česká medailová sbírka v Salt Lake City má šest medailí
7. 2. 2007 (18:12) Do třetího deaflympijského závodu, kterým byl superobří slalom, nastoupily kromě Kurkové a Kmochové také poprvé Michaela Mejstříková a patnáctiletá Veronika Grygarová, která při své deaflympijské premiéře obsadila velmi dobré páté místo. Pozornost se ovšem soustředila na dvě české šampiónky z předchozích závodů. Vítězka sjezdu šestnáctiletá Tereza Kmochová na trati podle svých slov udělala jednu hrubou chybu, její čas stačil tentokrát bronz. O 96 setin vteřiny rychleji zajela super G zlatá medailistka z kombinace Petra Kurková. Ale ani ona se tentokrát z prvenství neradovala, protože to získala Američanka Amanda Goynová. Ta doposud v areálu v Park City jenom trénovala a soustředění na třetí závod se jí vrchovatě vyplatilo. Ve středu je volný den, ve čtvrtek nastoupí čtveřice českých lyžařek k obřímu slalomu, v pátek se jede závěrečný slalom speciál.

Deaflympiáda v Salt Lake City: další zlato a stříbro pro česká děvčata
6. 2. 2007 (05:56) Lyžařky Petra Kurková a Tereza Kmochová proměnily druhý závod olympiády neslyšících v Salt Lake City - superkombinaci - v mezinárodní mistrovství České republiky. Ve sjezdu s převýšením 342 metry byla nejrychlejší Tereza Kmochová, ovšem druhá Petra Kurková na ni ztrácela jen 33 setin vteřiny. Mezi 41 brankami jednokolového slalomu výborná slalomářka Petra Kurková na měkkém sněhu zužitkovala své zkušenosti, porazila svoji krajanku téměř o vteřinu a v součtu obou disciplín nad ní vyhrála o šest desetin vteřiny.Pro Petru Kurkovou představuje zlato jubilejní desátou medaili z deaflympijských her, Tereza Kmochová připojila ke vítězství z úvodního sjezdu stříbrnou medaili.

Glosa

Deaflympijské trapasy
5. 2. 2007 (09:56) Američtí pořadatelé organizaci zatím absolutně nezvládají a pomineme-li absenci informací pro média včetně startovních listin, dopustili se během několika prvních desítek hodin několika těžko omluvitelných až skandálních trapasů. Úvodní se odehrály při slavnostním zahájení her v basketbalové hale Jon M. Huntsman Center. Nejprve při oficiálním zahajovacím projevu nešel guvernérovi státu Utah Jonovi M. Huntsmanovi juniorovi mikrofon. Druhý, který mu byl podán, zase příšerně hvízdal, a tak i ten pohotový a zřejmě i bodrý muž odložil, zrušil projev a naučenou větou ve znakové řeči deaflympiádu zahájil. Chvíli poté zhasl oficiálně zapálený deaflympijský oheň a k dovršení všeho se uprostřed na několik taktů přerušila americká hymna.

První disciplína lyžařek na deaflympiádě: 2 medaile pro ČR ve sjezdu
5. 2. 2007 (09:25) České sluchově handicapované lyžařky hned v první disciplíně na XVI. zimních deaflympijských hrách, kterou byl dvoukolový sjezd, zazářily. Svoji celkově devátou medaili na olympiádách neslyšících vybojovala naše vůbec neúspěšnější handicapovaná závodnice historie Petra Kurková. Lepší než ona byly na 1500 metrů dlouhé trati s převýšením téměř 350 metrů už jen Američanka Duranová a další česká reprezentantka Tereza Kmochová. Šestnáctiletá závodnice Skiclubu Harrachov byla nejrychlejší v obou kolech sjezdu, při deaflympijské premiéře vybojovala zlatou medaili a také vůbec poprvé v mistrovském závodě porazila Petru Kurkovou. Z toho také měla Tereza, která je i v juniorské reprezentaci nepostižených, obrovskou radost.

Program českých lyžařek na deaflympiádě v Salt Lake City
2. 2. 2007 (21:16) OPRAVENO Že by se na oficiálním webu 16. zimních deaflympijských her v Salt Lake City přetrhli, se říct nedá. Poslední zpráva je z 25. ledna, ani slovo o zahajovacím slavnostním ceremoniálu, prostě nic. Nabízím Vám proto aspoň na rozehřátí program disciplín, ve kterých budou startovat česká děvčata, abyste věděli, kdy koukat na deaflympijskou televizi.

Na 16. zimní deaflympiádě v Salt Lake City budou Českou republiku reprezentovat čtyři lyžařky
30. 1. 2007 (09:43) V pondělí odletěla výprava Českého paralympijského výboru do Salt Lake City ve Spojených státech amerických, dějiště 16. zimní deaflympiády neslyšících sportovců. Deaflympiáda proběhne od 1. do 10. února 2007 a vůbec poprvé se uskuteční na sportovištích, kde se předtím konaly olympijské a paralympijské hry (2002). Výpravu tvoří čtyři sjezdařky - Veronika Grygarová, Tereza Kmochová, Petra Kurková a Michaela Mejstříková, jež budou na sportovištích Snow Parku startovat ve sjezdu, superobřím slalomu, obřím slalomu, slalomu a kombinaci.

8. 2. (21:58) Tereza Kmochová má v Salt Lake City další zlatou medaili! Tentokrát v obřím slalomu. Petra Kurková v prvním kole upadla a závod vzdala.
Výsledky:
1. Kmochová (ČR) 1:45,65
2. Goynová (USA) 1:48,49
3. Duranová (USA) 1:52,25

Zdroj: Jakub Bažant

6. 2. (20:35) Na deaflympiádě opět uspěly české lyžařky: v superobřím slalomu dojely Petra Kurková na druhém (čas 1:03,35) a Tereza Kmochová na 3. místě (čas 1:04,31).

Zdroj: Vojtěch Volejník

3. 2. (22:15) Výsledky prvního měřeného tréninku sjezdařek na trati s převýšením 342 m: 1. Tereza Kmochová (CZE) 1:53,96 (57,02+56,94)
2. Petra Kurková (CZE) 1:54,25 (57,96+56,66)
3. Lojzka Meglič (SLO) 1:55,80 (58,22+57,58)
Michaela Grygarová a Michaela Mejstříková nestartovaly, celkem bylo na startu 15 závodnic.

30. 1. (10:02) Sledujte zimní deaflympiádu v Salt Lake City!

Redakce stránek handisport.cz : Alice Tejkalová
Copyright ©2005 Všechna práva vyhrazena.