Událost měsíce Rozhovor s ... Mistrovství republiky Zahraniční okénko Hvězdy odjinud Události ze zákulisí Zajímavosti

Hlavní stránka
Atletika
Basketbal
Boccia
Cyklistika
Florbal
Lukostřelba
Plavání
Rugby
Sledge hokej
Stolní tenis
Tenis
Ostatní sporty

Glosy a komentáře
Diskuzní fórum
Fotogalerie
Odkazy

Lyžování
Hvězdy odjinud

Německý sjezdař Martin Braxenthaler triumfoval na Laureus Awards
13. 4. 2007 (19:26) Německý sjezdař na vozíku Martin Braxenthaler zvítězil v anketě o nejlepšího handicapovaného sportovce roku Laureus Awards (v kategorii Laureus World Sportsperson of the Year with a Disability). Cenu mu na slavnostním vyhlášení osmého ročníku ankety v barcelonském Palau St. Jordi předali člen Laureus World Sports Academy Franz Klammer a argentinská topmodelka Valeria Mazzaová. Braxenthaler předvedl senzační výkony na zimních paralympijských hrách v Turíně, kde vyhrál tři zlaté medaile (ve slalomu, obřím slalomu a super G). Kromě toho v roce 2006 zvítězil v celkovém pořadí světového poháru, triumfoval v tomto seriálu i ve slalomu a byl mistrem Německa ve slalomu a obřím slalomu. Braxenthaler byl za rok 2006 oceněn také jako nejlepší handicapovaný sportovec-muž na Eurosport Sport Star Award.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Na stupních vítězů Alpského poháru stanulo poprvé společně trio českých neslyšících lyžařek
6. 4. 2007 (13:09) Během minulého víkendu, od 30. března do 1. dubna vyvrcholila v italském St. Ulrichu náročná sezóna neslyšících lyžařů, kdy se bojovalo až do posledního závodu o celkové umístění v Alpském poháru. Letos se uskutečnil již jubilejní desátý ročník. Finále se zúčastnily všechny naše deaflympijské reprezentantky, vyjma Terezy Kmochové, která startovala na národním mistrovství nepostižených lyžařů ve Špindlerově Mlýně.
[ celý článek ]

Rozhovor s...

Sjezdařka Tereza Kmochová by ráda jela na olympiádu ve Vancouveru
18. 2. 2007 (12:11) Je příjemné dělat rozhovor s někým, jako je šestnáctiletá neslyšící lyžařka Tereza Kmochová. Pětinásobná medailistka z nedávno skončené deaflympiády v Salt Lake City ještě příliš interview nedávala, takže je přirozená, nezahlcuje novináře frázemi, nekalkuluje se svým mediálním obrazem. Ještě nikdy jsem ji neviděla živě závodit. Když jsem nad ní před rozhovorem přemýšlela, prohlížela jsem si na tiskovce její živou a usměvavou tvář, korálky kolem krku, mikinu s kapucou a volné džíny a spojovala si to všechno s pověstným talentem a výbušností. Takový Bode Miller, napadlo mě a musela jsem se usmát. Když jsem se pak připojila k hloučku novinářů, kteří Terezu a její maminku a trenérku Kateřinu Prokšovou zpovídali, Václav Procházka z Práva se závodnice zeptal na její vzor. Hádejte, koho odpověděla.
[ celý článek ]

Rozhovor s...

Petra Kurková: Aby člověk mohl stoupat nahoru, musí spadnout na úplné dno
13. 2. 2007 (20:06) Třiatřicetiletá sjezdařka Petra Kurková je mezi neslyšícími sportovci fenomén. Na třech zimních deaflympiádách po sobě se jí podařilo obhájit ve stejné disciplíně - slalomu - zlatou medaili, celkem má z deaflympijských her úctyhodných 12 cenných kovů. Z toho čtyři získala na právě skončené 16. zimní deaflympiádě v Salt Lake City. Během části našeho rozhovoru jí při každém pohybu čtyři medaile cinkaly na krku jako ozdoby na vánočním stromečku nebo karabiny na sedáku horolezce. Obtížně se jí při tom soustředilo na odpovědi, tak si je raději sundala.
[ celý článek ]

2. místo ČR v pořadí národů na zimní deaflympiádě!
11. 2. 2007 (16:43) Dvě české lyžařky medailově bodovaly na 16. zimních deaflympijských hrách v americkém Salt Lake City a jejich celková čtyři vítězství stačila na druhé místo za Ruskem v pořadí národů podle počtu zlatých medailí. Dohromady vybojovaly Tereza Kmochová s Petrou Kurkovou 9 cenných kovů, což znamenalo celkovou třetí příčku podle počtu medailí za suverénním Ruskem (17, z toho 9 zlatých) a USA (10, 2 zlaté).
[ celý článek ]

Událost měsíce

Závěrečný slalom na deaflympiádě - české medaile číslo 8 a 9
10. 2. 2007 (10:16) České reprezentantky ovládly na olympiádě neslyšících i poslední disciplínu alpského lyžování, kterou byl v Park City slalom speciál. Jako vůbec první ze všech závodnic vyjela na trať obhájkyně deaflympijského zlata a od Davosu neporažená slalomářka Petra Kurková, která nastoupila s virózou a menší horečkou. Přestože pořadatelé dostatečně nepreparovali prostor startu a Petře se zabořila při odrazu hůlka do sněhu, projela jedenapadesát branek prvního kola excelentně za 43,35, rychlejší než ona dokázal být na stejné trati pouze jediný muž(!) Kanaďan LeBlanc.
[ celý článek ]

Salt Lake City: druhé zlato Terezy, první pád Petry na velkých závodech
9. 2. 2007 (17:21) Předposlední disciplínou deaflympijských soutěží ve sjezdovém lyžování v Park City byl obří slalom. Jako první z našich reprezentantek závodila se startovním číslem 4 patnáctiletá Veronika Grygarová. Do závodu šla s velkým nasazením, ale v polovině trati spadla a zaslouží si uznání, že 1. kolo dokončila, byť v nejhorším čase. Vítězka sjezdu Tereza Kmochová měla startovní číslo 12 a ani ona se nevyhnula problémům, i když její čas byl nakonec ze všech nejrychlejší. Prudký svah na začátku druhé poloviny prvního kola se stal doslova osudným pro naši nejúspěšnější zdravotně handicapovanou sportovkyni historie a vynikající slalomářku Petru Kurkovou.
[ celý článek ]

Česká medailová sbírka v Salt Lake City má šest medailí
7. 2. 2007 (18:12) Do třetího deaflympijského závodu, kterým byl superobří slalom, nastoupily kromě Kurkové a Kmochové také poprvé Michaela Mejstříková a patnáctiletá Veronika Grygarová, která při své deaflympijské premiéře obsadila velmi dobré páté místo. Pozornost se ovšem soustředila na dvě české šampiónky z předchozích závodů. Vítězka sjezdu šestnáctiletá Tereza Kmochová na trati podle svých slov udělala jednu hrubou chybu, její čas stačil tentokrát bronz. O 96 setin vteřiny rychleji zajela super G zlatá medailistka z kombinace Petra Kurková. Ale ani ona se tentokrát z prvenství neradovala, protože to získala Američanka Amanda Goynová. Ta doposud v areálu v Park City jenom trénovala a soustředění na třetí závod se jí vrchovatě vyplatilo. Ve středu je volný den, ve čtvrtek nastoupí čtveřice českých lyžařek k obřímu slalomu, v pátek se jede závěrečný slalom speciál.
[ celý článek ]

Deaflympiáda v Salt Lake City: další zlato a stříbro pro česká děvčata
6. 2. 2007 (05:56) Lyžařky Petra Kurková a Tereza Kmochová proměnily druhý závod olympiády neslyšících v Salt Lake City - superkombinaci - v mezinárodní mistrovství České republiky. Ve sjezdu s převýšením 342 metry byla nejrychlejší Tereza Kmochová, ovšem druhá Petra Kurková na ni ztrácela jen 33 setin vteřiny. Mezi 41 brankami jednokolového slalomu výborná slalomářka Petra Kurková na měkkém sněhu zužitkovala své zkušenosti, porazila svoji krajanku téměř o vteřinu a v součtu obou disciplín nad ní vyhrála o šest desetin vteřiny.Pro Petru Kurkovou představuje zlato jubilejní desátou medaili z deaflympijských her, Tereza Kmochová připojila ke vítězství z úvodního sjezdu stříbrnou medaili.
[ celý článek ]

První disciplína lyžařek na deaflympiádě: 2 medaile pro ČR ve sjezdu
5. 2. 2007 (09:25) České sluchově handicapované lyžařky hned v první disciplíně na XVI. zimních deaflympijských hrách, kterou byl dvoukolový sjezd, zazářily. Svoji celkově devátou medaili na olympiádách neslyšících vybojovala naše vůbec neúspěšnější handicapovaná závodnice historie Petra Kurková. Lepší než ona byly na 1500 metrů dlouhé trati s převýšením téměř 350 metrů už jen Američanka Duranová a další česká reprezentantka Tereza Kmochová. Šestnáctiletá závodnice Skiclubu Harrachov byla nejrychlejší v obou kolech sjezdu, při deaflympijské premiéře vybojovala zlatou medaili a také vůbec poprvé v mistrovském závodě porazila Petru Kurkovou. Z toho také měla Tereza, která je i v juniorské reprezentaci nepostižených, obrovskou radost.
[ celý článek ]

Program českých lyžařek na deaflympiádě v Salt Lake City
2. 2. 2007 (21:16) OPRAVENO Že by se na oficiálním webu 16. zimních deaflympijských her v Salt Lake City přetrhli, se říct nedá. Poslední zpráva je z 25. ledna, ani slovo o zahajovacím slavnostním ceremoniálu, prostě nic. Nabízím Vám proto aspoň na rozehřátí program disciplín, ve kterých budou startovat česká děvčata, abyste věděli, kdy koukat na deaflympijskou televizi.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Na 16. zimní deaflympiádě v Salt Lake City budou Českou republiku reprezentovat čtyři lyžařky
30. 1. 2007 (09:43) V pondělí odletěla výprava Českého paralympijského výboru do Salt Lake City ve Spojených státech amerických, dějiště 16. zimní deaflympiády neslyšících sportovců. Deaflympiáda proběhne od 1. do 10. února 2007 a vůbec poprvé se uskuteční na sportovištích, kde se předtím konaly olympijské a paralympijské hry (2002). Výpravu tvoří čtyři sjezdařky - Veronika Grygarová, Tereza Kmochová, Petra Kurková a Michaela Mejstříková, jež budou na sportovištích Snow Parku startovat ve sjezdu, superobřím slalomu, obřím slalomu, slalomu a kombinaci.
[ celý článek ]

Zajímavosti

Australan Michael Milton překonal svůj vlastní světový rekord v rychlostním lyžování
24. 4. 2006 (22:12) Australský handicapovaný lyžař Michael Milton, stříbrný medailista ve sjezdu z paralympijských her v Turíně a několikanásobný paralympijský vítěz překonal 19. dubna další rekord v rychlostním lyžování. Stal se nejrychlejším australským lyžařem. Milton, který byl od loňska nejrychlejším mužem s jednou nohou na světě, měl na australské maximum zálusk už delší dobu. Rekordmanem se stal ve francouzském lyžařském středisku Les Arcs, kde dosáhl rychlosti 213,65 km/hod. Dosavadní maximum jeho krajana Nicka Kirshnera bylo 212,26 km/hod. "Netrénoval jsem zdaleka tak, jako loni. Moji přípravu narušily paralympijské hry. Doufám, že příští sezónu se budu moct připravit lépe a ještě ten rekord vylepším," svěřil se Milton agentuře Reuters.

Alice Tejkalová

Hvězdy odjinud

Skvělý běžecký tandem bratří McKeeverů
21. 4. 2006 (21:08) Kanaďan Brian McKeever patří mezi nejlepší zrakově postižené běžce na lyžích a biatlonisty. V červnu mu bude sedmadvacet let a závodit na běžkách začal už před čtyřiadvaceti roky. Pochází ze sportovní rodiny, o čemž svědčí i fakt, že mu trasuje jeho o šest let starší bratr Robin, mimochodem účastník zimních olympijských her v Naganu 1998 a devítinásobný mistr Kanady. Sourozenci McKeeverovi společně dokázali vydobýt sedm paralympijských medailí na dvojích paralympijských hrách, čtyři z toho na nedávno skončené paralympiádě v Turíně.
[ celý článek ]

Rozhovor s...

Stříbrná paralympijská medailistka z her v Turíně Anna Kulíšková odpočívá na plachetnici
13. 4. 2006 (19:10) S jedinou českou medailistkou ze zimních paralympijských her v Turíně zrakově handicapovanou lyžařkou Annou Kulíškovou (20) jsme si daly sraz ve foyer budovy Českého rozhlasu, protože jsme byly obě pozvány do pořadu HandyCamping, abychom vyprávěly o paralympiádě, kterou Anička zažila přímo a já zprostředkovaně. To, že byla Anička druhá v Super G, i jaké jsou její další skvělé výsledky, jako třeba titul vicemistryně světa ve sjezdu z roku 2004, jste se na Handisportu mohli dočíst už dříve, takže jsme si povídaly spíš o tom, co se vlastně za jejími úspěchy skrývá.
[ celý článek ]

Petra Kurková posedmé celkovou vítězkou Světového poháru neslyšících lyžařů
24. 3. 2006 (13:54) Od 17. do 19. února se konalo finále Světového poháru neslyšících lyžařů v rakouském Rauris (super G, obří slalom, slalom). Stejně jako na závodech v zámoří ve Stonehamu kralovaly i v Rakousku české lyžařky. Petra Kurková zvítězila ve všech disciplínách, druhá místa obsadila opět Tereza Kmochová. Dobře rozjetý závod měla i další mladá Češka Veronika Grygarová, která byla v obřím slalomu po prvním kole na třetím místě, bohužel tuto pozici neudržela a skončila na nepopulárním čtvrtém místě se ztrátou 0,21 vteřiny na Rakušanku Lenzenwögerovou.
[ celý článek ]

Ve slalomu dnes naši paralympionici neklasifikováni
19. 3. 2006 (20:15) V závěrečném slalomu speciál IX. zimních paralympijských her se ani jednomu z českých reprezentantů nepodařilo regulérně projet cílem. V závodě zrakově postižených figurovala Anna Kulíšková po prvním kole na osmém místě, bohužel ve druhém kole se svým traserem Martinem Kulíškem neprojeli 39. bránu a byli diskvalifikováni.
[ celý článek ]

Štafety: očekávané zlato pro Rusky, překvapivé prvenství Norů
18. 3. 2006 (22:17) Něco takového, co jinak v běžeckých paralympijských stopách není k vidění, nabízejí divákům dramatické štafety. Klání žen na 3x2,5 kilometru se zúčastnilo celkem osm štafet a už hromadný start, který ze závodu štafet dělá něco zvláštního, přinesl drobné problémy.
[ celý článek ]

Čeští slalomáři, kategorie muži - stojící, opět až ve druhé a třetí desítce
18. 3. 2006 (21:59) Předposlední den paralympiády absolvovali čeští reprezentanti Stanislav Loska, Jan Dostál a Michal Nevrkla slalom speciál. Svými výsledky ani tentokrát nevybočili z nevýrazného projevu v předchozích závodech a umístili se vesměs ve třetí desítce startovního pole.
[ celý článek ]

Útok na medaili se Kulíškové tentokrát nevydařil a zůstala těsně pod stupni vítězů
17. 3. 2006 (16:24) V dnešním obřím slalomu na sjezdovce Kandahar v Sestriere zasáhli do bojů dva naši paralympionici - Anna Kulíšková a Radim Kozlovský. Anna Kulíšková se svým traserem Martinem Kulíškem v kategorii zrakově postižených nezopakovali stříbrný úspěch ze Super G a skončili celkově na čtvrtém místě.
[ celý článek ]

Lauren Woolstencroftová zastavila Solene Jambaqueovou v cestě za dalším paralympijským zlatem
16. 3. 2006 (20:59) Ženský obří slalom sloučené kategorie stojících vyhrála Lauren Woolstencroftová. Kanaďanka byla před paralympijskými hrami považována za horkou favoritku všech alpských disciplín, a možná právě "přemíra chtění" měly za následek nepopulární "bramborové" umístění v úvodní sjezdu.
[ celý článek ]

Obří slalom: čeští sjezdaři stále za očekáváním. Chyba ve druhém kole stála Stanislava Losku umístění v první desítce
TURÍN, SESTRIERE, 16. března 2006 - Po dni volna zahájili muži druhou polovinu sjezdařského paralympijského programu obřím slalomem. Dlouhé lyže vyměnili za točivé, nicméně českým reprezentantům Stanislavu Loskovi, Michalu Nevrklovi ani Janu Dostálovi se stále nedaří, jak by si sami přáli.
[ celý článek ]

Rusové a závodníci z dalších postsovětských zemí ovládli na paralympiádě dnešní středně dlouhé závody v běžeckém lyžování
15. 3. 2006 (20:47) Reprezentanti bývalého Sovětského svazu dominovali běžeckým závodům na střední vzdálenost. Po výsledcích, kterých dnes dosáhli ruští sportovci, je podle webových stránek www.paralympicgames.torino2006.org velmi nepravděpodobné, že by se do konce zimních paralympijských her v Turíně někomu podařilo sesadit Rusko z prvního místa v pořadí úspěšnosti národů podle počtu medailí. Těch mají jeho závodníci skutečně požehnaně: 10 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových.
[ celý článek ]

Dvě medaile pro Itálii ze Super G zrakově postižených
15. 3. 2006 (20:10) Včerejšek byl velkým dnem pro hostitele zimních paralympijských her. Zlatou medaili v superobřím slalomu zrakově handicapovaných mužů po diskvalifikaci Němce Gerda Gradwohla, kterého rozhodčí vyloučili kvůli neregulérní jízdě za trasérem, získal do té doby druhý Gianmaria Dal Maistro s vodičem Tommasem Balassem. K tomu si pro již druhý bronz v Sestriere dojela Silvia Parenteová v závodě zrakově postižených žen. Radost mohli mít také Slováci. Radomír Dudáš poskočil po Grandwohlově diskvalifikaci v mužském Super G ze třetí příčky na druhou.

Alice Tejkalová

Zrakově postižená sjezdařka Anna Kulíšková získala stříbro v super G
TURÍN, SESTRIERE, 14. března 2006 - Zrakově postižená sjezdařka Anna Kulíšková (20) při dnešním závodě v super obřím slalomu zvládla náročnou sjezdovku mnohem lépe než při nedělním sjezdu a dojela si pro stříbrnou paralympijskou medaili, první ve své čtyřleté závodní kariéře. Naši závodnici porazila pouze Sabine Gasteigerová z Rakouska.
[ celý článek ]
Američan Bramble obhájil paralympijské zlato ve sjezdu
13. 3. 2006 (17:15) OPRAVENO V kategorii zrakově postižených sjezdařů zvládl Kanaďan Chris Williamson jako první startující trať s pomocí vodiče Bobbyho Taylora bez potíží. Závodník, jehož otec startoval na olympijských hrách v Grenoblu jako rychlobruslař, je vítězem absolutní klasifikace Světového poháru z let 2000, 2001 a 2003 a vítěz slalomu ze Salt Lake City. Přitom tam málem nestartoval - den před zahájením při natáčení televizního pořadu upadl a poranil si kolenní vazy. Lékaři s ním ale udělali zázraky, za týden ho dali do pořádku a Williamson vyhrál poslední disciplínu her.
[ celý článek ]

Následnice Norky Myklebustové Ukrajinka Jurkovská má v Turíně další zlato
13. 3. 2006 (16:50) V neděli se na tratích v areálu Pragelato plan rozeběhly soutěže v běžeckém lyžování. Závodníci jsou - stejně jako v ostatních lyžařských disciplínách rozděleni do tří kategorií - stojící, sedící a zrakově postižení lyžaři. V závodě sedících lyžařek na dvou a půl kilometrové trati startovaly největší favoritky Ukrajinky Pavlenková a Jurkovská i Běloruska Vaučoková za sebou.
[ celý článek ]Sjezd zrakově postižených žen: italská radost, český smutek
12. 3. 2006 (17:35) Italové se dočkali první paralympijské medaile. Nevidomá Silvia Parenteová vybojovala se svým trasérem Lorenzem Migliarim bronz ve sjezdu sloučených kategorií B1-B3, který měl neveselý konec pro Češku Annu Kulíškovou. Zlatou medaili získala s přehledem Francouzka Pascale Casanovová, stříbro Rakušanka Sabine Gasteigerová.
[ celý článek ]Michael Milton má ze sjezdu stříbrnou medaili
11. 3. 2006 (21:35) Australan Michael Milton, nejrychlejší muž s jednou nohou na světě (loni jel rychlostí 210, 4 kilometru v hodině) a čtyřnásobný paralympijský vítěz závodí už osmnáct let a pomalu uvažuje o konci svojí kariéry. Dnes ve sjezdu mužů skončil druhý za Němcem Gerdem Schönfelderem. Milton, který celá léta bral pouze vítězství byl i se stříbrem maximálně spokojen:
[ celý článek ]

Tvář paralympiády Melania Corradiniová skončila v prvním turínském závodě šestá
11. 3. 2006 (21:30) Sjezdařka Melania Corradiniová - vítězka světového poháru ve sjezdu v roce 2005 - byla vybrána jako italská tvář paralympiády. První disciplína na hrách v Turíně jí ale nevyšla. Ve sjezdu skončila až šestá a oficiální paralympijské stránky to přičítají hlavně řadě dojmů ze včerejšího slavnostního zahájení, kde osmnáctiletá rodačka z Cles kráčela před třiceti tisíci nadšených diváků a prezidentem republiky coby vlajkonoška v čele italské výpravy.
[ celý článek ]

Lyžaři Jan Dostál a Michal Nevrkla skončili ve sjezdu na 37., respektive 39. místě
11. 3. 2006 (16:25) Dva z českých reprezentantů na IX. zimní paralympiádě v Turíně - Jan Dostál a Michal Nevrkla - mají za sebou první ostrý start. Naši sjezdaři absolvovali sjezd s umístěním na 37., respektive 39. místě kategorie stojících.
[ celý článek ]

Hvězdy odjinud

Reini Sampl touží po paralympijské medaili na monoski
20. 2. 2006 (13:00) Sport a vitalita: těmito dvěma slovy lze charakterizovat Reiniho Sampla, třiatřicetiletého rakouského sjezdaře a kandidáta na medaili na nadcházejících paralympijských hrách v Turíně. Reini přetavil svou vůli sportovat do životní filosofie. "První věc, která mi prolétla hlavou, když se mi v roce 1996 stal při lyžování úraz, byla myšlenka, že už se nikdy nepostavím na lyže," vysvětluje.
[ celý článek ]

Sjezdařky Petra Kurková a Tereza Kmochová nedaly ve Stonehamu soupeřkám šanci
10. 2. 2006 (8:50) Poprvé v historii se závody Světového poháru sluchově handicapovaných lyžařů jely v zámoří - v kanadském Stonehamu a zúčastnili se jich reprezentanti z devíti států. Chyběli zástupci Holandska a Slovenska. Disciplíny v ženské kategorii skončily absolutním triumfem Češek. Pokaždé zvítězila dlouholetá královna sjezdovek Petra Kurková, druhá byla nová česká naděje Tereza Kmochová.
[ celý článek ]

Hvězdy odjinud

Francesca Porcellatová: Z dráhy na lyže
29. 1. 2006 (17:30) Pětatřicetiletá Italka Francesca Porcellatová, kterou sport živí, se rozhodla po osmnácti letech na formuli vyměnit letní sport za zimní a na paralympiádě v Turíně ji možná uvidíme na běžeckých tratích na 2, 5 a 5 kilometrů. Francesca se poprvé postavila na start dráhových disciplín v roce 1987 a za svou dlouholetou atletickou kariéru nasbírala řadu medailí (10 paralympijských). Nejvíce se jí dařilo v Soulu v roce 1988, kde byla dvakrát první - v závodě na 100 metrů a ve štafetě na 4x100 m. Italové jsou na ni náležitě pyšní a je jednou ze sportovkyň, kterou na webu turínských her představují krátkým profilovým rozhovorem.
[ celý článek ]

Dvakrát vítězná Petra Kurková
26. 1. 2006 (21:15) České sluchově postižené lyžařce Petře Kurkové se o minulém víkendu velmi dařilo na závodě Světového poháru ve slovinské Kranjske Goře. Na obtížné, byť zkrácené trati z prosincového závodu Světového poháru nehandicapovaných mužů, dokázala v sobotním obřím slalomu i v nedělním slalomu suverénně zvítězit.
[ celý článek ]

Tandemové lyže radikálně zrychlují výuku lyžování nevidomých
20. 1. 2006 (23:45) Patnáctiletá studentka libereckého víceletého gymnázia Andrea Klozová od narození nevidí. Patří do skupiny s nejtěžším stupněm handicapu B1, a lidem v této skupině obvykle trvá velmi dlouho, než se dobře naučí nějaký sport, protože si ho nedovedou představit. Andrea se ale naučila lyžovat docela rychle. Základní dovednosti si osvojila už za pět dní. Její současný trasér, držitel světového rekordu v rychlostním lyžování a lyžařský instruktor Jan Lesák, totiž při výuce použil své oblíbené tandemové lyže.
[ celý článek ]
8. 2. 2007 (21:58) Tereza Kmochová má v Salt Lake City další zlatou medaili! Tentokrát v obřím slalomu. Petra Kurková v prvním kole upadla a závod vzdala.
Výsledky:
1. Kmochová (ČR) 1:45,65
2. Goynová (USA) 1:48,49
3. Duranová (USA) 1:52,25

Zdroj: Jakub Bažant

6. 2. 2007 (20:35) Na deaflympiádě opět uspěly české lyžařky: v superobřím slalomu dojely Petra Kurková na druhém (čas 1:03,35) a Tereza Kmochová na 3. místě (čas 1:04,31).

Zdroj: Vojtěch Volejník

3. 2. 2007 (22:15) Výsledky prvního měřeného tréninku sjezdařek na trati s převýšením 342 m: 1. Tereza Kmochová (CZE) 1:53,96 (57,02+56,94)
2. Petra Kurková (CZE) 1:54,25 (57,96+56,66)
3. Lojzka Meglič (SLO) 1:55,80 (58,22+57,58)
Michaela Grygarová a Michaela Mejstříková nestartovaly, celkem bylo na startu 15 závodnic.

Zdroj: Jakub Bažant

16. 2. 2006 (13:00) Zrakově postižená sjezdařka Anna Kulíšková dojela třetí v obřím slalomu ve finále Evropského poháru v alpském lyžování handicapovaných. Evropský pohár se jel o víkendu v italském středisku Zoncolan jako jedna z posledních prověrek před IX. zimní paralympiádou v Turíně.

David Šnajdr
Redakce stránek handisport.cz : Alice Tejkalová
Copyright ©2005 Všechna práva vyhrazena.