Událost měsíce Rozhovor s ... Mistrovství republiky Zahraniční okénko Hvězdy odjinud Události ze zákulisí Zajímavosti

Hlavní stránka
Atletika
Basketbal
Boccia
Cyklistika
Florbal
Lukostřelba
Lyžování
Plavání
Rugby
Sledge hokej
Stolní tenis
Tenis

Glosy a komentáře
Diskuzní fórum
Fotogalerie
Odkazy

Ostatní sporty

Titul a pohár v závěsném kuželníku opět v Košumberku
7. 6. 2007 (21:31) O posledním květnovém víkendu se v areálu Nových lázní v Teplicích konalo třetí a čtvrté kolo Ligy Martiny Beyerové (LMB) v závěsném kuželníku družstev (sportovní úprava ruských kuželek). Celkem se zúčastnilo 25 družstev z celé ČR. Pětice košumberských týmů přivezla celkové 4. místo ve III. lize, 1. a 3. místo ve II. lize, v I. lize 5. místo, ale především mistrovský titul a celkové vítězství v LMB. Tygři z Košumberka získali už poosmé putovní pohár pro TJ Léčebna Košumberk.
[ celý článek ]

Zajímavosti

"Se sportováním v Kladrubech jsem ze začátku neměl moc úspěch," vzpomíná zakladatel Kladrubských her Vojmír Srdečný
30. 5. 2007 (09:14) Britský Stoke Mandeville si ve světě spojují s prvními soutěžemi pro handicapované sportovce. Málokdo ale ví, že skutečně první hry pro postižené se odehrály v tehdy československých Kladrubech a letos slavily 90. narozeniny. Jejich zakladatelem byl Vojmír Srdečný, který do Kladrub coby tělocvikář dorazil hned po dokončení vysokoškolských studií v roce 1947.
[ celý článek ]

Největší orientační závod tělesně postižených všech dob
16. 5. 2007 (20:47) První kolo poháru Trail-O 2007 a orientačního závodu pro tělesně postižené v Hrabyni se stalo historicky největším závodem všech dob. Zúčastnilo se jej více než sto účastníků. Závod kompletně prověřil schopnosti pořadatelského týmu, který pořádá orientační závody pro tělesně postižené od roku 1998 a který bude příští rok spolupracovat při pořádání mistrovství světa v trail orienteering.
[ celý článek ]

Zajímavosti

Horolezecký oddíl Matahari na pražském Výstavišti a na Staroměstském náměstí
4. 5. 2007 (23:23) Horolezecký oddíl Matahari, který se specializuje na lezení handicapovaných a dětí, bude předvádět svoje dovednosti 10. - 11. května na pražském Výstavišti v rámci doprovodných akcí k Mezinárodnímu pražskému maratonu. K dispozici bude mobilní lezecká stěna pro veřejnost, natažený slack line (popruh, na kterém se chůzí trénuje udržení rovnováhy) a lidé si budou moci pod dozorem členů Červeného kříže moci vyzkoušet nácvik první pomoci.
[ celý článek ]


Centrum aplikovaných pohybových aktivit expanduje na internet
4. 5. 2007 (23:21) Nedávno jsme Vás informovali o projektu "Podpora integrace dětí s tělesným postižením ve školní tělesné výchově prostřednictvím CENTRA APLIKOVANÝCH POHYBOVÝCH AKTIVIT, který probíhá na FTK Univerzity Palackého a je spolufinancován z Evropských sociálních fondů a státního rozpočtu České republiky. Jeho hlavním cílem je zlepšit podmínky pro vzdělávání žáků s tělesným postižením. Kromě pořádání paralympijských školních dnů na základních školách je naším hlavním úkolem pomoci učitelům, spolužákům a rodičům dětí s postižením seznámit se s problematikou integrace ve školní tělesné výchově i sportu obecně.
[ celý článek ]

Rekordní účast na Otevřeném MČR v rapid šachu Spastic Handicap
4. 5. 2007 (22:01) Brněnská Kociánka hostí ve dnech 4.-5. 5. Otevřené MČR v rapid šachu Spastic Handicap 2007. O letošní turnaj projevilo zájem rekordních 51 závodníků z celé České republiky včetně vítězů minulého ročníku. Právě účast těchto šachistů slibuje výborné partie a skvělou úroveň mistrovství, které je zároveň pořádáno jako Floriánův memoriál hostitelským ÚSP pro TPM Kociánka. Zde změří svoje síly všichni šachisté a šachistky bez rozdílu věku a zdravotních kategorií.
[ celý článek ]

Hokejová hala dětí a mládeže v Brně hostila premiérově turnaj v curlingu vozíčkářů
7. 4. 2007 (12:51) V brněnské Hokejové hale dětí a mládeže proběhl 5. dubna turnaj v curlingu vozíčkářů jako 2. národní turnaj České federace Spastic Handicap. Celá akce proběhla v rámci Moravian Open Curling Mixed 2007 a zúčastnilo se jí 6 družstev z celé České republiky. Hlavním favoritem soutěže bylo družstvo SK Nové Město nad Metují a své postavení obhájilo jen těsně před "A" týmem SC Jedličkova ústavu Praha, když rozhodnutí padlo až po přeměření posledního kamene v závěrečném endu finále hlavní rozhodčí Radkou Adámkovou.
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

Rošáda v Českém paralympijském výboru
23. 3. 2007 (13:27) Dlouhá léta bylo jméno Františka Janoucha synonymem vedení Českého paralympijského výboru. To by už ale nadále nemělo platit. První signály se objevily i na webu výboru, kde mezi členy Výkonného grémia nahradil Janoucha 1. místopředseda federace Spastic Handicap Roman Suda. Ten je ale na stránkách veden pouze jako řadový člen, nikoliv jako výkonný předseda, což je funkce, kterou František Janouch doposud také zastával. A podle stručných informací, které včera Handisportu poskytl, ji prozatím zastává i nadále.
[ celý článek ]

"Chtěl bych, aby se mnou nejlepší šermíři světa měli práci," přeje si český reprezentant Jan Hroch
19. 3. 2007 (20:03) Šerm na vozíku je paralympijskou disciplínou a ke špičkám v něm patří stejně jako v případě nehandicapovaných sportovců Maďaři nebo Francouzi. V České republice je doslova v plenkách. Náš v současnosti jediný zástupce na mezinárodním poli třicetiletý Jan Hroch se mu sice věnuje už sedmý rok, v poslední době navíc pod intenzivnějším vedením šéftrenéra reprezentace nepostižených Oldřicha Kubišty, ale další handicapovaní kolegové se nedostavují.
[ celý článek ]


Třetí titul pro Jiřího Boušku!
1. 3. 2007 (19:32) Cyklista Jiří Bouška posbíral na národní úrovni stejně ocenění, jako zlatých medailí na loňském mistrovství světa ve švýcarském Aiglu. Sedmadvacetiletý reprezentant federace Spastic Handicap si na prahu nové sezóny vychutnává dozvuky té minulé, kde se mu povedl ojedinělý kousek - stal se světovým šampiónem v kilometru s pevným startem, ve stíhačce na 3 kilometry a v silničním závodě. Po vítězství v anketě Handisportu a soutěži o nejlepšího sportovce Spastic Handicapu, ovládl i předávání cen Českého paralympijského výboru v pražském hotelu Pyramida.
[ celý článek ]

TOP 10 2006: zlatý Němec, stříbrná Hlaváčková, bronzový Pohlmann
23. 2. 2007 (14:31) Trochu prostorově stísněné, ale velmi uvolněné a přátelské bylo vyhlašování nejlepších reprezentantů Českého svazu tělesně postižených sportovců. Uskutečnilo se na magistrátu hlavního města Prahy pod záštitou primátora Pavla Béma a navštívila ho řada zajímavých hostů. Mezi nimi zářili dva parťáci z nedávno uvedeného detektivního seriálu České televize Eden - Ondřej Vetchý a Jan Potměšil, kteří ocenění sportovcům předávali. Jan Potměšil se sportu věnuje rekreačně - lyžuje na monoski, jezdí na handbiku, s rodinou v létě absolvoval vodáckou dovolenou. Při natáčení seriálu se blíž seznámil s basketbalem na vozíku, a od té doby, když mu čas dovolí, dorazí na trénink hráčů USK Meta Praha.
[ celý článek ]

První Paralympijský školní den pod hlavičkou projektu ESF
16. 2. 2007 (12:45) 13. února proběhl na ZŠ Slovan v Kroměříži první z Paralympijských školních dnů. Stalo se tak v rámci projektu spolufinancovaného z Evropských sociálních fondů a státního rozpočtu České republiky, který se nazývá Podpora integrace dětí s tělesným postižením ve školní tělesné výchově prostřednictvím CENTRA APLIKOVANÝCH POHYBOVÝCH AKTIVIT. Probíhá od 1. ledna 2007 do června 2008 na katedře aplikovaných pohybových aktivit na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci.
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

Katedra aplikovaných pohybových aktivit v Olomouci opět v akci: Paralympijské školní dny se vracejí! A nejen ony!
16. 2. 2007 (12:39) Sport je důležitým faktorem při integraci do společnosti a v souladu s etickými principy je podpora a rozvoj sportu a pohybové rekreace pro všechny osoby bez postižení i s postižením důležitým faktorem zlepšení jejich života a přispívá k jejich integraci. V současné době je cílem společnosti vytvořit stejné podmínky pro vzdělávání všech dětí tzn. i dětí s postižením. Na většině škol se klade velký význam na zvládání akademických předmětů a tělesná výchova bývá bohužel často opomíjena. Přesto je to právě ona, respektive pohybové aktivity, které napomáhají harmonickému rozvoji dětí bez rozdílu postižení.
[ celý článek ]


Jiří Bouška sportovcem roku 2006 federace Spastic Handicap
27. 1. 2007 (20:30) Cyklista Jiří Bouška má za rok 2006 další ocenění. Poté, co v polovině ledna triumfoval v hlasování čtenářů Handisportu.cz, byl zvolen také nejlepším sportovcem svojí mateřské federace Spastic Handicap. Sedmadvacetiletý reprezentant s poruchou centrální hybnosti loni třikrát zvítězil na mistrovství světa ve švýcarském Aiglu - v 1 kilometru s pevným startem, ve stíhačce na 3 kilometry a v silničním závodě. Cenu si nemohl na slavnostním odpoledni v pražském TOP Hotelu převzít, protože je až do začátku února na soustředění v Jihoafrické republice. Kuriózní je, že tam pobývá u svých přátel a zároveň konkurentů, kteří ho k sobě pozvali na světovém šampionátu.
[ celý článek ]

Skvělé 2. místo z Německa pro české curlery!
24. 1. 2007 (09:03) Čeští curleři uspěli na mezinárodním turnaji v německém Schwenningenu. Tým ve složení Radek Musílek (skip), Olga Vikturnová, Radek Pokorný, Martin Tluk a Štěpán Beneš skončil druhý za družstvem Kanada 1. Na turnaji čeští reprezentanti čtyřikrát vyhráli, jednou remizovali a jednou - ve finále s Kanadou 1 - prohráli 4:7. Přitom v základní části kanadský výběr, paralympijské vítěze z Turína, porazili 5:4. AT

Zajímavosti
Nejlepším sportovcem Handisportu.cz za rok 2006 je cyklista Jiří Bouška
17. 1. 2007 (11:08) V anketě Handisportu o nejlepšího českého handicapovaného sportovce roku 2006 zvítězil cyklista a loni trojnásobný mistr světa Jiří Bouška s 389 hlasy. Vzhledem k množství odevzdaných hlasů (celkem neuvěřitelných 856) relativně těsně druhý skončil v roce 2006 dvakrát zlatý a jednou stříbrný na MS a dvojnásobný světový rekordman atlet Martin Němec, kterého jste podpořili 359x. Zbývající sportovci z desítky nejlepších ze všech svazů a asociací v ČR tak, jak vycházejí podle bodových kritérií Českého paralympijského výboru, mají za první dvojicí výrazný odstup.
[ celý článek ]

Čeští curleři jedou do Německa
14. 1. 2007 (18:03) Česká reprezentace v curlingu na vozíku se od 19. do 21. ledna zúčastní mezinárodního turnaje v německém Schwenningenu. Střetne se na něm s nejlepšími týmy světa v čele s paralympijskými vítězi z Turína Kanaďany. Všechno důležité můžete sledovat [ zde ]. AT

Zajímavosti

Nejlepší handicapovaný sportovec dvakrát jinak
3. 1. 2007 (22:10) Na začátku nového roku nemůže chybět shrnutí toho minulého. Ano, přichází čas anket a slavnostních vyhlašování nejlepších sportovců. Handisport.cz rozhodně nezůstává pozadu a nabízí Vám, milí čtenáři, hned dvě vyhlášení. Tím prvním je desítka nejlepších handicapovaných sportovců roku 2006, kterou jsem sestavila podle kritérií Českého paralympijského výboru na základě dostupných informací, které jsou mezinárodně ověřitelné (tato ověřitelnost platí zejména u světových rekordů dosažených v minulém roce). Tuto desítku najdete pod článkem.
[ celý článek ]

Vyhlášení nejlepších sportovců ČSMPS 2006: vítezný Dalibor Havelka
22. 12. 2006 (20:08) Na vyhlášení nejlepších sportovců Českého svazu mentálně postižených sportovců za rok 2006 v pražském hotelu Pyramida získal titul nejlepšího sportovce letos patnáctiletý Dalibor Havelka z klubu SK Lvíčata Dolní Lánov. Mezi nejoblíbenější Havelkovy sporty patří fotbal, cyklistika, atletika, lyžování a přespolní běh. Cyklistika je sportem, v němž dosud dosáhl největších mezinárodních úspěchů - 3. místo na MS v Maďarsku v časovce na osm kilometrů a 4. místo v časovce na tři kilometry.
[ celý článek ]

Událost měsíce

Argentinci obhájili titul na mistrovství světa zrakově postižených fotbalistů
4. 12. 2005 (22:25) Obhájci titulu Argentinci vyhráli mistrovství světa ve fotbale zrakově postižených a nevidomých. Ve vypjatém finále porazili v Buenos Aires Brazílii 1:0. Když hráči nastupovali na betonové hřiště, nebyli mezi nimi Ronaldo, Tevez nebo Messi, ale těžko říct, jestli by tihle slavní jihoameričtí hráči vůbec dali nějaké góly, kdyby měli klapky na očích. Všichni hráči, kromě gólmanů, jsou buď slepí, nebo zrakově postižení. Oči mají zakryté, aby se zajistily všem rovné podmínky. Tedy těm, kteří trochu vidí, i těm, kteří jsou slepí.
[ celý článek ]

Šachisté brněnské Kociánky po čtyřech letech na Able Reach
22. 11. 2006 (19:25) Po čtyřleté odmlce každoročního konání Mezinárodního šachového turnaje zdravotně postižených se brněnští šachisté zúčastnili třídenního šachového zápolení v pražském Jedličkově ústavu. Celý turnaj byl rozdělen do tří hracích dnů a devíti kol. Hrálo se švýcarským systémem po 45 minutách pro každého hráče. Turnaje se zúčastnili Václav Nerud a Michal Janků a s nimi Petr Horáček a Klára Manoušková, kteří využili výhody otevřeného mistrovství, kde mohou startovat i zdraví sportovci.
[ celý článek ]

Curleři na vozíku už kvůli 4. místu v kvalifikaci na MS netruchlí
18. 11. 2006 (12:02) Curleři na vozíku za sebou mají 4. místo z kvalifikačního turnaje ve skotském Glasgow. Postup na mistrovství světa tato příčka nezajistila, účast si vybojovaly pouze první dva týmy, tedy Rusko a Japonsko. Přesto reprezentační tým nebyl na včerejším republikovém šampionátu v pražských Roztylech nijak zdrchaný. Všichni, včetně reprezentačního kouče Víta Nekovaříka, jsou pevně odhodláni poprat se o mistrovství světa v příštím roce a začít na něm sbírat body pro vytouženou nominaci na paralympijské hry ve Vancouveru v roce 2010.
[ celý článek ]

Mistrovství republiky v curlingu bude opět v Praze-Roztylech
14. 11. 2006 (20:39) TISKOVÁ ZPRÁVA Místem konání mistrovství republiky je Curlingová hala v Brehmově ul.1 v Praze 4 - Roztylech Slavnostní zahájení a vlastní soutěže jsou 17. listopadu naplánovány na 10 hodinu. Ukončení a rozdání titulů bude okolo 4 hodiny odpolední.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Čeští curleři nepostoupili na mistrovství světa
13. 11. 2006 (17:49) AKTUALIZOVÁNO Čeští curleři na vozíku bojovali od 8. do 12. listopadu ve Skotsku na kvalifikačním turnaji o postup na světový šampionát. V případě úspěchu by to bylo poprvé, co se českým reprezentantům v tomto sportu podařilo vybojovat účast na světovém šampionátu. Kvalitní umístění na něm mohlo naše hráče posunout na vytouženou paralympiádu ve Vancouveru v roce 2010. Vedle sledge hokeje je curling dalším týmovým zimním sportem v ČR, který zažívá v posledních letech velký boom.
[ celý článek ]

Zajímavosti

Unikátní projekt: Londýn rozdá granty na přípravu na hry v roce 2012
5. 11. 2006 (10:20) Organizační výbor pro olympijské a paralympijské hry v Londýně v roce 2012 oznámil, že udělí granty paralympijským týmům z celého světa, aby podpořil jejich přípravu na hry v roce 2012. Pro tréninkové kempy budou k dispozici sportoviště ve Velké Británii.
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

Phil Craven chválí Peking
29. 10. 2006 (21:37) Koordinační komise Mezinárodního olympijského výboru pro olympijské a paralympijské hry v Pekingu navštívila ve dnech 24. až 26. října posedmé Peking, aby se přesvědčila, jak pokročila práce Pekingského olympijského organizačního výboru (BOCOGu). S ohledem na blížící se start her se komise zaměřila především na pokrok v zajištění služeb pro sportovce, návštěvníky a média.
[ celý článek ]

Reprezentační Áčko curlerů na vozíku skončilo na mezinárodním turnaji druhé
24. 10. 2006 (23:08) Víkendový 2. mezinárodní turnaj v curlingu vozíčkářů v Praze-Roztylech výborně vyšel českému reprezentačnímu A týmu. Ten se netají vancouverskými ambicemi a ty jistě podpořila například semifinálová porážka jasného favorita Kanady 9:0. Ve finále podlehli Češi Skotsku 2:8, Kanaďané skončili třetí, když zvítězili 8:3 nad Norskem. V utkání o 5. - 6. místo porazilo reprezentační Céčko B-tým 6:5. Sedmí skončili Britové, osmí Poláci. Fotografie naleznete ve Fotogalerii.

Alice Tejkalová


Závěsný kuželník: titul a pohár opět v Košumberku
20. 9. 2006 (10:22) TISKOVÁ ZPRÁVA V sobotu 16. 9. proběhlo v Praze v areálu Jedličkova ústavu závěrečné 4. kolo Ligy Martiny Beyerové (LMB) družstev a MČR jednotlivců v závěsném kuželníku (sportovní úprava ruských kuželek). Na Vyšehrad se sjelo 85 postižených sportovců z 10 klubů z celé ČR, aby se utkali o putovní pohár a mistrovské tituly.
[ celý článek ]

3. kolo LMB v závěsném kuželníku v Luži: obhajoba poháru pro domácí na dosah
12. 9. 2006 (17:09) V sobotu 9. září se konalo 3. kolo Ligy Martiny Beyerové (LMB) v závěsném kuželníku družstev (soutěžní úprava ruských kuželek). Toto předposlední kolo mistrovské soutěže České republiky pořádala místní TJ Léčebna Košumberk v areálu Hamzovy léčebny v Luži z pověření Spastic Handicap - České federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti.
[ celý článek ]

Sezóna vrcholí - závodníci TJ Léčebna Košumberk se zúčastní tří mistrovství světa handicapovaných
30. 8. 2006 (14:17) V nadcházejících dnech graduje snažení a úsilí handicapovaných sportovců přípravou hned na tři mistrovské podniky. Na každém z nich startují i sportovci z TJ Léčebna Košumberk, kteří jsou zařazeni do reprezentačních týmu ČR za svaz Spastic Handicap.
[ celý článek ]

Vozíčkáři se sejdou v Luži na 3. kolo Ligy Martiny Beyerové v závěsném kuželníku
25. 8. 2006 (14:37) TISKOVÁ ZPRÁVA V sobotu 9. 9. 2006 bude odehráno 3. kolo Ligy Martiny Beyerové (LMB) v závěsném kuželníku družstev (soutěžní úprava ruských kuželek). Toto předposlední kolo mistrovské soutěže České republiky pořádá místní TJ Léčebna Košumberk v areálu Hamzovy léčebny v Luži z pověření Spastic Handicap - České federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti.
[ celý článek ]Hvězdy odjinud

Se Slovenskem ze 12 startů 11 medailí
12. 8. 2006 (13:14) Zatím pokaždé byli zahraničními hvězdami sportovci. Tentokrát se můžete v rozhovoru Pavola Kubiše, který původně vyšel v pravidelné čtvrtletní příloze Paralympionik slovenského Športu, seznámit s reprezentační trenérkou stojících slovenských volejbalistů Helenou Hankovou. Její mužstvo dosahuje skvělých výsledků a její věrnost tomuto sportu je obdivuhodná - věnuje se mu 36 let.
[ celý článek ]Na mistrovství světa sportovních střelců ve švýcarském Sargans splnil paralympijský limit Vladimír Marčan
27. 7. 2006 (15:41) 260 sportovců ze 49 zemí, to je stručná číselná bilance zatím největšího střeleckého svátku postižených sportovců. Od 12. do 21. 7. tradičně soutěžili nejen tělesně postižení ve skupinách SH1 a SH2 v puškových a pistolových disciplinách, ale tentokrát dohromady také se zrakově postiženými, kteří měli vypsány dvě puškové discipliny ve vzduchové pušce vestoje a vleže.
[ celý článek ]

Grand Prix Silesia prověřila orientační smysl i fyzičku vozíčkářů
26. 7. 2006 (15:40) Grand Prix Silesia je mezi orientačními běžci pojem. Když jsem zjišťoval, jak se buduje značka takového závodu, dověděl jsem se, že základem jsou kvalitní mapy, atraktivní terén, dobré tratě a organizace. Loni bylo na GP Silesia v Hradci nad Moravicí asi 800 účastníků a mezi nimi také asi 30 zdravotně postižených, pro které zde byla postavena trať během závodu vloženého sprintu. Spojení závodů republikové úrovně se závody zdravotně postižených bylo přínosem pro obě strany.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Paralympijský spor zůstává nedořešen
18. 7. 2006 (20:24) Sportovci s mentálním handicapam budou i nadále vyloučeni z paralympijských her. Jejich potrestání Mezinárodním paralympijským výborem za skandál na hrách v Sydney tedy trvá. Ve švýcarském Lausanne to po několika měsících, kdy vše vypadalo být na dobré cestě ke smíření, oznámilo vedení MPV. Představitelé výboru se odvolali na výsledky výzkumu, který shledal, že testy kterými by závodníci měli procházet, nevylučují stále ještě možnost pochybení. Toto rozhodnutí znamená, že mentálně postižení sportovci nebudou závodit ani na letní paralympiádě v Pekingu v roce 2008.
[ celý článek ]

Švýcarský Sargans ovládnou střelci
12. 7. 2006 (19:16) Od 13. do 22. července se švýcarský Sargans promění v centrum střeleckého světa handicapovaných. Uskuteční se v něm totiž světový šampionát. 260 sportovců ze 45 zemí bude soutěžit ve třinácti puškových a šesti pistolových disciplínách, v ženské i mužské kategorii i ve smíšených týmech.
[ celý článek ]

Zajímavosti

Nevidomý horolezec Jan Říha leze na pískovci obtížné cesty a v roce 2001 stanul i na Mont Blancu
19. 6. 2006 (22:14) Patřím mezi spíš pasivní horolezce - mé horolezecké zážitky jsou jen nemnohé a sporadické. Nicméně horolezectví je jediný sport, při kterém jsem schopná svoje jinak velmi roztěkané myšlenky soustředit vždycky pouze na jedinou věc: najít chyt a udržet se na něm. Hledám očima, šátrám rukama, někdy sprostě nadávám, do krve se mi vyplavuje adrenalin a po každém vyhoupnutí se o něco výš i "hormony štěstí" - endorfiny. Když jsem poprvé před pár lety slyšela o nevidomém lezci Honzovi Říhovi, nedovedla jsem si vůbec představit, jak se na skále vlastně orientuje, pro mě jsou zrak a hmat neodmyslitelně spojeny. Myslela jsem si, že Honza musí lézt "na druhého", tedy že cestu zajistí prvolezec a Honza se pak už musí "jen" dostat nahoru. Taky těžké, ale relativně bezpečné. Též jsem si myslela, že leze spíš lehčí cesty. Jenže pak jsme se potkali na umělé stěně a já zjistila, jak moc jsem se pletla.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Tréninkové lekce s předními britskými paralympioniky i zajímavosti ze sportu handicapovaných. To všechno nabízí web BBC Sport
17. 6. 2006 (12:43) Společnost BBC se stala v loňském roce partnerem Mezinárodního paralympijského výboru a své odhodlání propagovat sport handicapovaných zatím bere velmi vážně. Důkazem toho je i rubrika Disability Sport na webových stránkách BBC Sport. Dozvěděla jsem se o ní náhodou, když jsem našla odkaz na webu www.paralympic.org, že by na nich měla být tréninková lekce s paralympijskou vítězkou holandskou tenistkou Esther Vergeerovou.
[ celý článek ]

Hvězdy odjinud

Osudové hory Marka Inglise
12. 6. 2006 (8:32) Šestačtyřicetiletý novozélandský horolezec Mark Inglis je ve své zemi momentálně kontroverzní postavou. Na jedné straně se stal prvním mužem bez nohou (má obě nohy amputované pod koleny), který stanul na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu, na straně druhé čelí kritice svého dětského idolu, modly nejen novozélandských lezců Edmunda Hillaryho, spolu se Sherpou Tenzingem prvního přemožitele Everestu. 15. května, kdy Inglis vylezl na vrchol Everestu totiž jeho výprava nechala bez pomoci umírajícího britského horolezce Davida Sharpa v takzvané Zóně smrti, 300 metrů pod vrcholem.
[ celý článek ]

XII. ročník Ligy Martiny Beyerové v závěsném kuželníku pokračuje druhým kolem v Teplicích
10. 6. 2006 (21:43) TISKOVÁ ZPRÁVA Liga Martiny Beyerové - XII. ročník mistrovské soutěže České republiky v závěsném kuželníku smíšených družstev Spastic Handicap pokračuje 17. června 2006 2. kolem v zahradě Dětské lázeňské léčebny Nové Lázně Teplice. Pořádá ho místní Tělovýchovná jednota zdravotně postižených Nola ve spolupráci s Nadací Martiny Beyerové a Dětskou lázeňskou léčebnou Nové Lázně Teplice.
[ celý článek ]

Česká stopa na 1. otevřeném mezinárodním mistrovství Španělska ve slalomu vozíčkářů
26. 5. 2006 (20:59) V pondělí se ze Sant Cugat del Vallés (městečko u Barcelony) vrátila celkem úspěšná česká výprava slalomářů vozíčkářů Spastic Handicap. Výprava se zde zúčastnila prvních otevřených mezinárodních závodů pořádaných španělskou organizací spastiků. Závody se konaly spolu s 18. ročníkem mistrovství Španělska, a jak již číslovka napovídá, má ve Španělsku tato disciplína daleko delší tradici než kdekoliv jinde ve světě.
[ celý článek ]

Městský soud v Praze změnil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 ve sporu ČSTPS s ČPV, zda je svaz členem ČPV, nebo není, ale nevyřešil
23. 5. 2006 (23:19) Městský soud v Praze dnes v odvolacím řízení změnil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6 z 22. 12. 2005, podle kterého je ČSTPS členem ČPV. Odvolací soud žalobu na určení zamítl, ČSTPS navíc musí podle rozsudku zaplatit ČPV 8 556,50 Kč za náklady na odvolací řízení. Proti rozsudku, který předsedkyně senátu Jana Knotková zdůvodnila tím, že stát nemůže zasahovat do občanských sdružení, pokud nejde o majetkové spory, je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.
[ celý článek ]

Mistrovství Evropy v kuželkách zrakově postižených 2006 se uskuteční v Luhačovicích
6. 5. 2006 (10:01) Mistrovství Evropy v kuželkách zrakově postižených se pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše uskuteční v malebném lázeňském městě Luhačovice od 15. do 21. 5. a bude v pořadí deváté. Právo startovat mají družstva a jednotlivci, muži i ženy v kategoriích B1, B2 a B3.
[ celý článek ]

Brno bude hostit Otevřené mistrovství České republiky Spastic Handicap v rapid šachu a Floriánův memoriál
27. 4. 2006 (14:30) Sportovní klub Kociánka Brno z pověření Spastic Handicap a ve spolupráci s Městskou částí Brno-Královo Pole, místním Ústavem sociální péče a Nadací Martiny Beyerové pořádají dne 5. a 6. května 2006 Otevřené mistrovství České republiky Spastic Handicap v rapid šachu a Floriánův memoriál.
[ celý článek ]

Regionální speciální olympiáda do třetice v Zábřehu
21. 4. 2006 (22:20) Letošní rok se již potřetí uskuteční v Zábřehu Regionální speciální olympiáda pro mentálně postižené sportovce z celé České republiky. Jako každý rok studenti Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, žáci střední odborné školy sociální péče, kulturní dům a dům dětí a mládeže Zábřeh připravily kvalitní zázemí a doprovodný program, a to nejen pro přibližně tři stovky sportovců.
[ celý článek ]

Budapešťstský most spojil film a sport
3. 4. 2006 (13:37) Nápad uspořádat v Budapešti první ročník Mezinárodního festivalu paralympijských filmů Budapest Bridge se zrodil v hlavě maďarského režiséra Lázsla Ponyiczkého a Mezinárodní paralympijský výbor se ho nadšeně chopil jako příležitosti začít se profesionálně zabývat spoluprací s médii. Proto k němu přidal ještě jednodenní konferenci Média a paralympijské hnutí. Výsledkem bylo příjemné setkání lidí různých profesí nadšených paralympijskou tematikou a otevřených diskusi i výměně zkušeností.
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

"Čisté" zimní paralympijské hry v Turíně
29. 3. 2006 (10:40) Na rozdíl od zimních olympijských her v Turíně nebyl na paralympiádě ani jeden sportovec přistižen při dopingu. Vyplývá to ze zprávy publikované na webových stránkách www.paralympic.org. Dopingové testování, kterých komisaři provedli celkem 242, začalo v den otevření paralympijských vesnic 4. března a skončilo s jejich uzavřením 22. března.
[ celý článek ]

V Trutnově triumfovali v curlingu Poláci
24. 3. 2006 (13:27) Mezinárodní turnaj v curlingu vozíčkářů Velká cena Trutnova vyhrál polský tým Media CC Warszawa. Poláci porazili ve finále nejlepší český tým SK Nové Město nad Metují 5:4 vyrovnanějším výkonem ve všech endech utkání. Třetí příčka patřila 12. března v Trutnově SC Jedličkův ústav Praha A, čtvrtí skončilo Velké Meziříčí, páté béčko Jedličkova ústavu a šestý brněnský Sportovní klub. Další curlingový turnaj je na programu 1. 4. 2006 v Praze-Roztylech.

IX. zimní paralympijské hry zakončilo přivítání jara
20. 3. 2006 (22:15) Stejný cit pro výběr zajímavostí jako během zahajovacího ceremoniálu, byť v méně velkolepém pojetí, jak je typické pro většinu závěrečných ceremoniálů, projevili italští organizátoři během show, která uzavřela IX. zimní paralympijské hry v Turíně. Celá akce byla totiž ve znamení vítání jara, které, alespoň co se týče jeho astronomického nástupu, dorazilo do Evropy dnes večer, tedy den po ukončení paralympiády.
[ celý článek ]

Curling vozíčkářů: Zlato pro Kanadu, stříbro pro Brity, bronz pro Švédy
19. 3. 2006 (20:32) Hala v Pinerolu po korunovaci olympijských šampionů zažila snad ještě slavnostnější chvíle - za curling se v ní udělovaly poprvé v historii i paralympijské medaile.
[ celý článek ]

Curling vozíčkářů má za sebou paralympijskou premiéru
13. 3. 2006 (17:01) V neděli dopoledne vstoupil zimní stadion v Pinerolu do paralympijské historie - odehrály se tu úvodní endy prvního paralympijského curlingového turnaje v historii. Celkem osm smíšených družstev hraje v jedné skupině o postup do závěrečných vyřazovacích bojů. Kvalitní utkání sehráli Švédové se Spojenými státy.
[ celý článek ]

Biatlonu dominovali Rusové a Ukrajinci
11. 3. 2006 (21:40) Soutěže biatlonistů odstartovaly závody žen a mužů v kategorii sedících. Na desetikilometrové trati žen triumfovaly Ukrajinky, které obsadily kompletní stupně vítězů: první Olena Jurkovská, druhá Ljudmila Pavlenková a třetí Světlana Trifonovová.
[ celý článek ]

Slavnostní zahájení IX. zimních paralympijských her v Turíně bořilo bariéry
11. 3. 2006 (16:00) Velkolepá a zároveň velmi civilní, svižná a příjemná show zahájila včera večer IX. zimní paralympijské hry. Italští organizátoři prozíravě nechali volnou ruku Ricku Birchovi, producentovi čtyř slavnostních olympijských zahájení. Ten vyzval ke spolupráci scénáristu Alfreda Accatina a režiséra šesti olympijských zahájení Douga Jacka. Tento tým vymyslel pro úvodní program příběh překonávání handicapu v podobě mediálně nejznámější "překážky" schodiště. Hlavní roli hráli po celou dobu handicapovaní sportovci a jejich nepostižení kolegové, případně známé osobnosti, účinkovali v programu pouze ve vedlejších rolích.
[ celý článek ]

6. 3. 2006 (13:40) Vizitky českých reprezentantů na hrách v Turíně najdete [ tady ]

6. 3. 2006 (13:25) Rozpis startů českých reprezentantů na hrách v Turíně najdete [ tady ]

Čeští paralympionici se aklimatizují v Sestriere
6. 3. 2006 (13:06) Českou republiku budou na IX. zimních paralympijských hrách v Turíně od 10. do 19. března reprezentovat pouze závodníci v alpském lyžování, kteří splnili náročná kvalifikační kritéria ČPV. Jsou jimi zrakově handicapovaná lyžařka Anna Kulíšková (jejím trasérem je otec Martin Kulíšek) a čtyři tělesně postižení lyžaři Jan Dostál, Stanislav Loska, Radim Kozlovský a Michal Nevrkla.
[ celý článek ]

Povedený pátý ročník šachového turnaje Košumberská věž
28. 2. 2006 (10:45) V pátek 24. 2. 2006 odpoledne bylo v Hamzově léčebně v Luži živěji než obvykle. Příčinou nebyly návštěvy za pacienty s taškami naplněnými bábovkami, řízky a jiným proviantem, ale účastníci 5. ročníku integrovaného šachového turnaje Košumberská věž. Celkem se sešlo 39 hráčů z šachových klubů celého Pardubického kraje a dorazila i výprava z SK Kociánka Brno.
[ celý článek ]

Český paralympijský tým schválil nominace na IX. zimní paralympijské hry 2006 v Turíně
16. 2. 2006 (13:05) TISKOVÁ ZPRÁVA Výkonné grémium Českého paralympijského výboru na svém únorovém zasedání schválilo konečnou nominaci závodníků a členů výpravy na IX. zimní paralympijské hry v Turíně, které se uskuteční od 10. do 19. března 2006.
[ celý článek ]

Anketa webu Handisport.cz o nejlepšího českého handicapovaného sportovce v roce 2005
8. 2. 2006 (13:55) Pravidla jsou následující - každý si může zvolit 10 sportovců (seřazených na 1. - 10. místě), které odešle mailem na webmaster@handisport.cz. Uzávěrka nominací je 28. 2. 2006. Každý může hlasovat pouze jednou a musí uvést své plné jméno. Za první místo v desítce se sportovci započítává 10 bodů, za druhé 9, za třetí 8 a tak dál, až 1 bod za desátou příčku. Za relevantní počet hlasovacích mailů považuju nejméně 25. AT

Nejúspěšnější handicapovanou sportovkyní roku 2005 Českého paralympijského výboru je Pavlína Maléřová
9. 2. 2006 (7:30) OPRAVENO V hotelu Praha, s podstatně menší show než obvykle a s velkým politickým karnevalem proběhlo včera vyhlašování nejlepších sportovců Českého paralympijského výboru za rok 2005. Přesně v intencích tiskového prohlášení ze 6. 2. 2006, podle kterého ČPV nepovažuje ČSTPS za svého člena, nebyli mezi vyhlášenými žádní sportovci tohoto svazu. Přesto ani tato skutečnost nic nemění na tom, že podle pravidel vyhlašování, která platí, by se i v případě účasti členů ČSTPS stala sportovkyní roku sluchově handicapovaná Pavlína Maléřová. Minulý rok byl totiž vesměs ve znamení evropských šampionátů, mistrovství světa měli pouze lukostřelci, a tak hlavní událostí byla jasně letní deaflympiáda v australském Melbourne.
[ celý článek ]

25. 1. 2006 (13:00) Sportovní klub Akademie Janské Lázně pořádá ve spolupráci s Nadací Martiny Beyerové od 10. do 11. března 2006 Mistrovství ČR smíšených družstev v závěsném kuželníku. Jedná se zároveň o 1. kolo Ligy Martiny Beyerové. Přihlášky jsou k dispozici u Hany Šenkové a Petra Kroupy (senkino@post.cz, kroupa@spastic.cz). Řádně vyplněné přihlášky posílejte nejpozději do 25. 2. 2006. AT

Nejlepší sportovkyní Spastic Handicapu za rok 2005 je Markéta Sidková
23. 1. 2006 (15:50) Lukostřelkyni Markétu Sidkovou doprovodili minulý čtvrtek na pódium pavilonu Rotunda na brněnském výstavišti druhý cyklista Jiří Bouška a třetí atlet Roman Musil, vítěz předchozích ročníků ankety o nejlepšího sportovce Spastic Handicapu.
[ celý článek ]

Spastic Handicap vyhlásí ve čtvrtek v Brně nejlepší sportovce minulého roku
15. 1. 2006 (19:15) TISKOVÁ ZPRÁVA Spastic Handicap-Česká federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti ve spolupráci se Spastic Handicap Sport Agenturou a za podpory akciové společnosti Veletrhy Brno vyhlásí nejlepší sportovce, trenéry a osobnosti roku 2005. XII. ročník slavnostního vyhlášení se uskuteční ve čtvrtek 19. ledna 2006 odpoledne v objektu brněnského Výstaviště v Rotundě - Pavilonu A.
[ celý článek ]

Šachový turnaj "Košumberská věž" popáté
10. 1. 2006 (13:30) TISKOVÁ ZPRÁVA Od pátku 24. 2. do soboty 25. 2. 2006 se v Luži v Hamzově Léčebně uskuteční již pátý ročník integrovaného šachového turnaje pro zdravé i postižené. Turnaj je určený pro příležitostné šachisty i pro zkušené závodníky. Vypsány jsou tři věkové kategorie: do dvanácti let, do osmnácti let a nad osmnáct.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Američané zpřístupňují atmosféru paralympiády i mladým sportovcům. Prostřednictvím paralympijské akademie
3. 1. 2006 (20:45) Pět trenérů a deset mladých handicapovaných sportovců se od 8. do 13. března zúčastní během zimních paralympijských her v Turíně Americké paralympijské akademie. Projekt pod záštitou Amerického paralympijského výboru má sportovcům mezi dvanácti a osmnácti lety a trenérům poskytnout možnost přímo zažít paralympijskou atmosféru. Všichni se budou moct setkat s americkými paralympioniky i se sportovci z jiných zemí, navštíví zahajovací ceremoniál a nejrůznější soutěže.
[ celý článek ]

Školní paralympiáda v Chrudimi
1. 1. 2006 (14:50) "Dělej, pojeď! Norsko, Norsko! Jamajka, Jamajka! Házej!" Desítky dětských hlasů se navzájem překřikují, do toho nadšeně poskakují učitelky, hrdiny jsou dvě basketbalová družstva na vozíku složená z žáků dvou tříd reprezentujících v rámci školní paralympiády Jamajku a Norsko. Ve vedlejší tělocvičně probíhá za naprostého ticha pod dohledem lidí z Fakulty tělesné výchovy Univerzity Palackého v Olomouci goalballový zápas mezi Pobřežím Slonoviny a Kubou. O patro výš spolu zápolí v pokusu o judo dva kluci s klapkami na očích, kolem kterých v kruhu poskakují a povykují jejich týmoví kolegové zmalovaní vlajkami Brazílie a České republiky. Při letmém pohledu do jedné ze tříd uvidíte ještě bocciu a v atletickém tunelu závody na vozíku i s vodičem. Takový byl na začátku předvánočního týdne Školní paralympijský den na Základní škole U Stadionu.
[ celý článek ]

Zajímavosti

Je libo trochu adrenalinu? Inspirovat se můžete na www.horydoly.cz
29. 12. 2005 (11:50) Asi už musíte mít dojem, že jsem na konci roku úplně rezignovala na svoje psaní, a že jen tak brouzdám po netu a čtu časopisy, ale NENÍ to pravda. Ještě dnes večer se o tom budete moct přesvědčit reportáží ze Školního paralympijského dne v Chrudimi. Každopádně při brouzdání po netu něco objevil jistý P. S. a ihned mě na to upozornil. Na serveru www.horydoly.cz existuje rubrika Handicap pod patronátem nevidomého horolezce Honzy Říhy. A v ní se můžete dozvědět podle mě docela zajímavé věci nejen o lezení nevidomých, ale třeba taky o monoskiování v Alpách. Z něj pochází i fotka, kterou jsem si vypůjčila pro Vaše nalákání, jejím autorem je Tomáš Lisý z SKV Praha. Pokud Vás tahle anonce zaujala, tak směle klikejte na: [ http://www.horydoly.cz/handicap.php ]

Alice Tejkalová

Události ze zákulisí

Soud určil, že Český svaz tělesně postižených sportovců je členem Českého paralympijského výboru, rozhodnutí ale zatím není pravomocné
23. 12. 2005 (14:35) Soudce obvodního soudu pro Prahu 6 Jiří Škrha včera potvrdil to, co deklaroval na zasedání 12. 12. 2005, a sice že pokud nedojde ke smíru, rozhodne spor mezi ČSTPS a ČPV během jediného zasedání. Po necelých dvou hodinách čtení důkazů a naslouchání argumentům obou stran, které prokládal ironickými a sarkastickými poznámkami na adresu vedení ČSTPS i ČPV, zamítl žalobu ČSTPS, která požadovala přezkoumání usnesení Výkonného grémia ČPV ze dne 9. 12. 2004, a zároveň určil, že ČSTPS je členem ČPV.
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

Páteční jednání o smírném řešení se neuskutečnilo
18. 12. 2005 (15:00) Schůzka statutárních a právních zástupců ČSTPS a ČPV, původně plánovaná na pátek 16.12., se (dle e-mailové informace výboru ČSTPS) z důvodu zaneprázdněnosti právního zástupce ČPV JUDr. Karla Poupěte nemohla uskutečnit. ČSTPS navrhuje další termín smírného jednání na úterý 20. prosince. V případě, že se strany opět nesejdou či nedohodnou, proběhne u obvodního soudu pro Prahu 6 další stání v této věci již ve čtvrtek 22.12.2005.

Převzato z www.atletikavozickaru.cz

Zahraniční okénko

Doživotní zákaz závodění kvůli dopingu pro jihoafrického vzpěrače
18. 12. 2005 (14:50) Doživotní zákaz závodění na akcích zaštítěných Mezinárodním paralympijským výborem (IPC). Takový trest vyměřil IPC jihoafrickému vzpěrači Coetzeemu Wiumovi za dva dopingové prohřešky během jediného roku. Stopy zakázané látky byly poprvé nalezeny v těle Jihoafričana při namátkové kontrole v prosinci 2004. Tehdy mu bylo v souladu s antidopingovým řádem IPC zakázáno závodění na dva roky. Druhého provinění se Wium dopustil letos v říjnu, kdy bez jakéhokoliv vysvětlení na požádání antidopingového komisaře neposkytl vzorek moči k testování.

Alice Tejkalová, zdroj informací: www.paralympic.org

Události ze zákulisí

ČSTPS a ČPV se před soudem dohodly, že se pokusí o smír
12. 12. 2005 (21:00) Už více než rok hoří spor mezi Českým svazem tělesně postižených sportovců a Českým paralympijským výborem o tom, zda ČSTPS je, nebo není členem ČPV. Díky svojí medializaci se dostal i do povědomí lidí, kteří o sportu handicapovaných do té doby téměř nevěděli. Ztráty hlásí obě strany sporu a jejich sportovci - nedostatek peněz na sport, odliv sponzorů, nemožnost soustředit se pouze na závodění, pocit manipulace. Další kolo tohoto zápasu, kterému zatím dominoval především styl "ring volný", se odehrálo dnes od 14:00 v budově Obvodního soudu pro Prahu 6. Konalo se zde první projednávání žaloby ČSTPS na ČPV na určení, že žalobce je členem Českého paralympijského výboru.
[ celý článek ]

Zajímavosti

IBSA oznámila podepsání sponzorské smlouvy s UEFou
10. 12. 2005 (18:46) Mezinárodní sportovní federace zrakově postižených (IBSA) oznámila, že podepsala s Evropskou unií fotbalových asociací (UEFA) významnou smlouvu na rozvoj fotbalu 5-a-Side.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Vítr nezná slovo "vozíčkář". Padly další sportovní bariéry pro vozíčkáře!
25. 11. 2005 (22:00) Dagebüll, září 2004. Trajekt z Föhru (pozn. autora: Föhr je ostrov v Severním moři patřící Německu) ještě nedorazil. Sluneční paprsky blikají na Severní moře. Čekající turisté přecházejí přístavní hráz. Personál trajektního přístavu kontroluje vůz od vozu jízdenky, děti si hrají na hřišti, tatíci rodin lezou na dopravní majáčky cestující stojí na lavici a koukají se na moře. Lidé umí špacírovat, běhat, lézt, skákat, stát - každodenní pohyb. Pro každého?
[ celý článek ]

Události ze zákulisí

O osudu mentálně handicapovaných sportovců rozhodne IPC příští rok v červnu
23. 11. 2005 (22:00) V neděli skončila Valná hromada Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) v Pekingu. Na následujících řádcích najdete to, co z jejích závěrů na základě tiskových zpráv publikovaných na stránkách IPC mě zaujalo nejvíc.
[ celý článek ]

Bilance I. MMČR v curlingu: Vítězní Britové, alergický Kanaďan, okradený Dán

20. 11. 2005 (22:00) Curling handicapovaných je v České republice poměrně nový sport a v klasické světové podobě, tedy se čtyřčlennými družstvy vozíčkářů, se u nás hraje teprve druhou sezónu. V současné době je pro české sportovce nejdůležitější mít porovnání se světem, a tak uspořádali první mezinárodní mistrovství České republiky, kterého se kromě 4 domácích týmů zúčastnila v pražských Roztylech také družstva světových šampiónů z Velké Británie, vicemistrů světa Dánů a šestých na světě Kanaďanů. Kromě nich dorazili také Poláci.
[ celý článek ]Na 1. mezinárodní mistrovství republiky v curlingu dorazí hráči ze světových velmocí.
16. 11. 2005 (14:10) Tisková zpráva Sportovní Club Jedličkova ústavu Praha a Spastic Handicap-Česká federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti ve spolupráci s Českým svazem curlingu a městem Praha pořádají ve dnech 18. až 20. listopadu 2005 v curlingové hale v Brehmově ulici v Praze 4 - Roztylech I. Mezinárodní mistrovství ČR vozíčkářů v curlingu.
[ celý článek ]Medailová šňůra českých sportovců na světových hrách transplantovaných
14. 11. 2005 (15:10) Existuje několik největších mezinárodních soutěží ve sportu handicapovaných - paralympiáda, deaflympiáda, speciální olympiáda a světové hry transplantovaných. Zatímco první tři se přece jen občas do hledáčku sportovních novinářů dostanou, o hrách transplantovaných je slyšet mnohem méně. Přitom poprvé se tehdy ještě Československo účastnilo VIII. světových her transplantovaných už v roce 1991 a od té doby se naši reprezentanti nikdy nevrátili domů bez medaile. Ve snaze blíže poznat tento sport, o kterém jsem se náhodou dozvěděla od kamaráda, jsem si dala schůzku s pěti členy českého reprezentačního týmu během badmintonového tréninku tří z nich. Čekal mě příjemný večer a jedno nečekané odhalení.
[ celý článek ]

Událost měsíce

"Každý IRONMAN je jiný příběh," říká Zbyněk Švehla, který letos na Havaji už podruhé projel cílem
2. 11. (10:30) Zbyněk Švehla je jediný český triatlonista, který se v kategorii handcycle účastnil havajského IRONMANA. Dvakrát ze tří pokusů ho dokončil. V roce 2003 dokonce na skvělém druhém místě. Letos dorazil do cíle v čase 13:38:33 jako čtvrtý a na 1054. místě ze všech startujících. Oproti soupeřům disponuje výrazně horší výbavou i možnostmi přípravy. Proto jeho výkon ocenil i aktuální držitel nejlepšího času 10:31:15 Carlos Moleda. K rozhovoru jsme se se Zbyňkem sešli týden po jeho návratu. Dopředu požádal, aby se mohl vyjádřit také k současné situaci ve sportu handicapovaných.
[ celý článek ]

Zahraniční okénko

Premiérová Paralympijská ocenění
17. 10. (21:20) Vůbec poprvé udělí 19. listopadu na slavnostní večeři v Pekingu Mezinárodní paralympijský výbor Paralympijská ocenění (Paralympic Awards). Ocenění se budou udělovat ve třech kategoriích a vztahují se ještě k paralympiádě v Aténách. První je ryze sportovní, rozdělena do několika podkategorií: ženský sportovní výkon roku, mužský sportovní výkon roku, týmový výkon roku, nejlepší paralympijský debut a nejlepší paralympijský funkcionář.
[ celý článek ]


IPC se zúčastní Mezinárodního veslařského fóra
14. 10. (12:10) Více než 25 řečníků z více než deseti zemí se v tureckém Istanbulu zúčastní Světového veslařského fóra, jehož téma zní: "Závodění pro budoucnost - přilákání nových generací k veslování".
Předseda Mezinárodního paralympijského výboru Phil Craven bude v Istanbulu prezentovat téma "The Paralympic Games Experience" (Zkušenost paralympijských her) v souvislosti se zahrnutím veslování mezi paralympijské sporty pro Peking 2008.
Fórum svede od 3. do 5. listopadu dohromady zkušené i začínající trenéry, organizátory závodů, sportovní lékaře i dodavatele sportovního materiálu pro veslaře.

www.paralympic.org
V Českých Budějovicích se uskuteční MS v silovém trojboji zrakově postižených
13. 10. (21:00) TISKOVÁ MINIZPRÁVA 1. Centrum zdravotně postižených JČ ve spolupráci s Českým svazem zrakově postižených sportovců pořádá ve dnech 12. až 16. října 2005 ve své nové bezbariérové hale v Českých Budějovicích, Vltavské nábřeží 5/a Mistrovství světa v silovém trojboji zrakově postižených a Open soutěž v benchpressu. K účasti je doposud přihlášeno 10 zemí - Amerika, Austrálie, Irán, Jižní Afrika, Kanada, Nigérie, Rakousko, Rusko, Ukrajina a Česká republika. Slavnostní zahájení je 14. října odpoledne. Hlavní soutěže budou ve dnech 15. a 16. října.

Gabriela Červenková
Už jezdíme rovně, říkají zrakově postižení veslaři
12. 10. (22:10) "Á raz a dva! Á raz a dva!" rozléhá se údolím řeky na kraji Ústí nad Labem hlas Petra Janáka. Ten trénuje za sice značně větrného, ale stále ještě teplého a do žlutočervena zbarveného podzimního odpoledne čtveřici zrakově handicapovaných veslařů - Andreje Baloga, Otu Hofmana, Jiřího Slavíka a Karla Prokopce. Nedaleko nich ještě osamoceně, ovšem neméně udatně zápolí s velkými vlnami jediná žena v tomto veslařském minitýmu - Andrejova žena Libuše. Ze břehu je sledují další členové veslařského oddílu a mezi nimi Rozárka, nalezená fenka pana Janáka.
[ celý článek ]


Mezinárodní mistrovství republiky v paradrezúře
11. 10. (11:20) TISKOVÁ ZPRÁVA Klub Kvítek pořádá ve dnech 15. - 16. října v Jezdecké hale In Expo-Group na Císařském ostrově v Praze Mezinárodní mistrovství ČR v paradrezúře - jízdě na koni handicapovaných.
[ celý článek ]


Školní paralympijský den v Olomouci
29. 9. (12:27) V prostorách ZŠ Heyrovského se v úterý 27.9. 2005 konala neobvyklá akce, kterou podle projektu IPC a Evropské Unie uspořádala olomoucká Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého. Žáci 4. a 5. tříd si vyzkoušeli některé paralympijské sporty a okusili překážky, které musí lidé s postižením překonávat v běžném životě.
[ celý článek ]


V Teplicích zářili Tygři z Košumberka, Nola Rokycany a Habrovští kovbojové
27. 9. (00:50) V sobotu 17. září se v zahradě Nových lázní v Teplicích uskutečnilo 2. kolo Ligy Martiny Bayerové - Mistrovství republiky v závěsném kuželníku smíšených družstev Spastic Handicap. Toto kolo se původně mělo konat v neděli 18.9. v Luži. Vzhledem k organizačním problémům se ale přesunulo do sídelního města pořádající tělovýchovné jednoty Nola Teplice.
[ celý článek ]


Holanďané si odvezli z Olomouce z I. mistrovství světa v showdownu dvě zlaté medaile, české týmy získaly zlato a bronz v turnaji smíšených družstev
21. 8. Olomouc/Praha Slavnostním vyhlášením výsledků a předáním medailí bylo v sobotu večer ukončeno první Mistrovství světa zrakově postižených sportovců v showdownu, které se za účasti 24 hráčů a 13 hráček z devíti zemí světa uskutečnilo minulý týden v Olomouci na půdě Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.
[ celý článek ]


VE ZKRATCE

12. 6. 2007 (21:03) Pro všechny zájemce o orientační běh a TRAIL-O, ať už handicapované, nebo nehandicapované je 23. 6. na Slunečním náměstí v Praze 13 připravena akce Hůrka 2007. Bližší informace o závodech naleznete na

http://hurka07.trailo.cz

21. 3. 2007 (09:44) V neděli 25. 3. můžete vyrazit na umělou stěnu do Dlouhých Mostů. Horolezecký oddíl Matahari pořádá lezení handicapovaných a dětí. Bezpečnost budou zajišťovat zkušení horolezci. Kontakt: madman26@seznam.cz.

7. 2. 2007 (18:46) Dnes mělo u Obvodního soudu pro Prahu 6 proběhnout první stání sporu ČSTPS vs UZPS, kdy svaz podal žalobu na unii kvůli svému vyloučení, které podle představitelů svazu proběhlo na základě účelové změny stanov. Soud byl ale odročen na neurčito (v úvahu údajně přichází např. březen nebo duben) na žádost ČSTPS, kvůli změně právního zástupce svazu.

26. 12. 2006 (11:18) 28. 12. si od 19:25 na ČT 2 nenechte ujít další pokračovaní originální české telenovely Paralympijský magazín. Také si nedovedete představit příští rok bez odpovědí na zásadní otázky typu: Kolik nul bude ještě muset vychytat nebohý Sparťan Vápenka? Za jakých podmínek přestane být atletu Zvolánkovi konečně při tréninku zima? Kterou píseň mají nejraději plavci? A kdy se Chulio Velaskéz Volejník a Chosé Antonio Janouch dohodnou s Mariem Piškotem Nevrklou? Pak Vám nezbývá nic jiného, než si 28. 12. v 19:24 zapnout televizi.

19. 10. 2006 (21:45) Na otevřeném ME v benchpressu a trojboji zrakově handicapovaných, které se uskutečnilo v Českých Budějovicích, získali čeští sportovci 12 medailí (včetně absolutních výsledků bez rozdílu hmotnostních kategorií). Mistry Evropy se stali František Skoček, Martin Bihary a Jiří Janoušek, první ve své kategorii byla Radka Houšková.

25. 8. 2006 (15:35) Nevidomí a nehandicapovaní veslaři z Ústí nad Labem společně pořádají 3. 9. turistickou vyjížďku z Roudnice do Ústí nad Labem.

26. 5. 2006 (21:15) České reprezentaci se dařilo na ME v kuželkách zrakově handicapovaných v Luhačovicích ve Sportcentru Radostova. Marie Kulhánková získala v kategorii žen B2 stříbrnou medaili a Radka Krychtálková (B2) s Hanou Jetelovou (B1) bronzovou.

24. 3. 2006 (13:19) V Obchodní akademii pro tělesně postižené Janské Lázně se v sobotu 11. 3. soutěžilo v závěsném kuželníku. Vítězné posty si v 1. kole Ligy Martiny Beyerové vybojovala tato smíšená družstva sportovců se spastickým a jiným tělesným postižením: I. liga - TJ Slavia Liberec; II. liga - Nola Rokycany; III. liga - Pačáci z Nové Paky.

28. 2. 2006 (10:46) 12. 3. 2006 se uskuteční curlingový turnaj Velká cena Trutnova. Zúčastní se ho pět českých a jedno polské družstvo. Curlery v akci můžete v Trutnově vidět od devíti do 17:30.

19. 10. 2005 (17:15) Podle informací na www.triatlet.cz dokončil český závodník Zbyněk Švehla havajského Ironmana jako 4. z handicapovaných triatletů a jako 1054. ze všech startujících v čase 13 hodin 38 minut 33 vteřin (3,8 km plavání, 180 km na handbiku a maraton).

27. 9. 2005 (23:57) Místopředsedkyně ČSTPS Radka Kučírková byla na valné hromadě IWASu zvolena do výkonného výboru této organizace. Podle informací na webových stránkách ČSTPS získala druhý nejvyšší počet hlasů.

     

    


Redakce stránek handisport.cz : Alice Tejkalová
Copyright ©2005 Všechna práva vyhrazena.