Událost měsíce Rozhovor s ... Mistrovství republiky Zahraniční okénko Hvězdy odjinud Události ze zákulisí Zajímavosti

Hlavní stránka
Atletika
Basketbal
Boccia
Cyklistika
Florbal
Lukostřelba
Lyžování
Plavání
Rugby
Sledge hokej
Stolní tenis
Tenis
Ostatní sporty

Diskuzní fórum
Fotogalerie
Odkazy

Glosy a komentáře
Glosa

Ženský snowboarding jen jako přátelský mejdan
9. 2. 2007 (17:12) OPRAVENO Další nepříjemnost potkala deaflympiádu v Salt Lake City. Soutěže ve snowboardingu žen se v Park City konají jen jako neoficiální závody, a dokonce hrozilo jejich zrušení. Rozhodčí s nejvyšší kvalifikací Tiffany Granforsová a Dwight Benedict upozornili, že jako "oficiální" mohou být soutěže vyhlášeny podle směrnic Mezinárodního deaflympijského výboru jenom v případě, že se jich účastní reprezentanti nejméně 5 zemí ze dvou kontinentů. Oficiální soutěž žen se tak víceméně změnila jen na jakési ukázkové disciplíny. Tiffany Granforsová dokonce prohlásila, že pokud by se důsledně respektovaly směrnice, musela by se soutěž ve snowboardingu žen zrušit. Rozhodčí se ale nakonec dohodli kvůli těm, které přijely do USA, zorganizovat snowboardingové disciplíny jako neoficiální.
[ celý článek ]

Glosa

Deaflympijské trapasy
5. 2. 2007 (09:56) Američtí pořadatelé organizaci zatím absolutně nezvládají a pomineme-li absenci informací pro média včetně startovních listin, dopustili se během několika prvních desítek hodin několika těžko omluvitelných až skandálních trapasů. Úvodní se odehrály při slavnostním zahájení her v basketbalové hale Jon M. Huntsman Center. Nejprve při oficiálním zahajovacím projevu nešel guvernérovi státu Utah Jonovi M. Huntsmanovi juniorovi mikrofon. Druhý, který mu byl podán, zase příšerně hvízdal, a tak i ten pohotový a zřejmě i bodrý muž odložil, zrušil projev a naučenou větou ve znakové řeči deaflympiádu zahájil. Chvíli poté zhasl oficiálně zapálený deaflympijský oheň a k dovršení všeho se uprostřed na několik taktů přerušila americká hymna.
[ celý článek ]

Glosa

Paralympijské hnutí po česku: vydeletované mozky a touha po absolutní moci
19. 11. 2006 (19:46) 17. listopadu jsme si vedle veřejnosti obecně známých výročí připomněli jedno takzvaně para. 17. 11. 2004 totiž výbor ČSTPS pověřil předsedu Jana Nevrklu tím, aby pokud nebudou ze strany ČPV akceptovány požadavky na transformaci ČPV, oznámil možnost vystoupení svazu z ČPV. Dotyčný pak nejen podle soudce obvodního soudu pro Prahu 6 Jiřího Škrhy, tento mandát překročil, myslel, psal a mluvil víc, než měl, řada lidí si začala radostně mnout ruce a přijímala s pochopením i bez pochopení všechny možné akty.
[ celý článek ]

Glosa

Kam s mentálně postiženými sportovci?
19. 7. 2006 (18:35) Na jedné straně plně rozumím obavě Mezinárodního paralympijského výboru, aby se neopakovalo to, co v Sydney, a perfektně rozumím tomu, že pokud by s postiženými díky špatným testům mohl závodit i někdo nehandicapovaný, byla by to devalvace soutěže. Na druhé straně je rozhodnutí nespravedlivé vůči tisícům závodníků, kteří postižení jsou a musejí závodit odděleně, jsou vyloučeni z té proklamované "paralympijské rodiny" jako nechtěné děti.
[ celý článek ]

Dva dny na paralympiádě
4. 4. 2006 (21:10) Zatímco v Čechách probíhala již několikátá sněhová kalamita, Itálie nás přivítala modrou oblohou a jarním počasím. Byl to dobrý příslib pro následující dva dny, které jsme se zde chystali strávit na paralympiádě. Záměrně nepíši v Turíně, protože naším hlavním cílem byl curling a ten se hrál asi třicet kilometrů jižně od centra, v městečku Pinerolo.
[ celý článek ]

Polemika

Odborníci na svých místech
24. 3. 2006 (9:27) Debata na diskusním fóru mě přivedla k článku Jana Nevrkly [ Výsledky našich reprezentantů na IX. Zimních paralympijských hrách v Turínu 2006 ]. Z článku jsem pochopila, že předseda svazu se cítí být sportovním odborníkem a napadá sportovní neodbornost těch, kteří výsledky z her veřejně prezentují. Přitom diletantství je znát především z jeho textu.
[ celý článek ]

Turínský pelmel
20. 3. 2006 (22:41) Na závěr zpravodajství a něco málo publicistiky z IX. zimních paralympijských her v Turíně jsem připravila krátký pelmel událostí, které stály za povšimnutí. Berte to, prosím, jako poděkování za přízeň, kterou jste těmto stránkám během paralympiády v Turíně věnovali a věřím, že jim ji zachováte i nadále.
[ celý článek ]

Nejvíc "zimních" medailí má Česká republika z paralympijských her v Naganu
10. 3. 2006 (15:30) Češi a Slováci se zúčastnili už první paralympiády v roce 1976 a slalomářka Příhodová vybojovala hned dvě zlaté paralympijské medaile. Uspěla i na druhé paralympiádě v Geilu, ale pak přišel dvanáctiletý medailový půst.
[ celý článek ].Počasí na paralympiádu kašle
8. 3. 2006 (11:50) Milí čtenáři, ode dneška budete na www.handisport.cz moct kromě zpravodajství číst také občasník vedoucího výpravy Davida Šnajdra, který se bude snažit přiblížit Vám atmosféru zimních paralympijských her v Turíně z trochu jiného pohledu. Jsem moc ráda, že David mojí prosbě občas pro Vás něco napsat vyhověl, děkuju mu ještě jednou i takhle veřejně :-) a doufám, že Vás jeho texty budou bavit. První sumář postřehů nazvaný Počasí na paralympiádu kašle najdete [ zde ].

Zajímavosti

Zimní paralympijské hry v Turíně budou v pořadí deváté
26. 2. 2006 (21:45) Zimní paralympiáda letos v Turíně oslaví deváté narozeniny. Paralympijské hnutí vzniklo ve druhé polovině čtyřicátých let dvacátého století zejména zásluhou anglického neurochirurga Ludwiga Guttmana. První letní paralympijské hry podle olympijského vzoru se uskutečnily v Římě, v roce 1960. Na první zimní paralympiádu si ale sportovci museli ještě šestnáct let počkat. Teprve v roce 1976 ji poprvé hostil švédský Örnsköldsvik.
[ celý článek ]

Komentář

Předvolební kampaň ve znamení paralympismu
8. 2. 2006 (12:35) Nevídaný počet politiků na Nejúspěšnějším handicapovaném sportovci roku 2005 překvapil řadu zúčastněných. Jak poznamenal kolega z Mladé fronty, vzala si vláda pravděpodobně prázdniny (z výraznějších ministrů chyběli jen ministryně školství Buzková a ministr kultury Jandák), k tomu ještě Škodu Auto zastupoval někdejší vicepremiér Jahn, toho času personalista. Do hotelu Praha našli cestu také předseda ODS Mirek Topolánek a primátor hlavního města Pavel Bém. Počet bodyguardů téměř převýšil počet diváků a chvílemi to vypadalo jako v hollywoodském trháku Osobní strážce, ačkoliv nikdo z bodyguardů bohužel Kevina Costnera nepřipomínal.
[ celý článek ]

29. 1. 2006 (18:07) Na tohle mě upozornila moje kamarádka Tera, je to Poslední slovo z LN o jedné z účastnic Diskusního fóra: [ Něco navíc ]. Odhalila jsem tam jednu chybu, na kterou rovnou upozorňuju - v Holandsku bude atletické MS, ME bylo loni ve Finsku. Obecně si práce Josefa Klímy sice s výhradami, ale přece, vážím. Fascinují mě ovšem ve sloupku zmiňované požadavky dramaturga. Dávám si je totiž do spojitosti s pitomostmi, které se občas dostávají do hlavní zpravodajské relace TV NOVA. Za nejstupidnější reportáž, kterou jsem kdy viděla, považuju asi rok starý příspěvek o tom, že Češi jedí čokoládu, a jakou mají nejradši. Absolutně objevné! Tak teď přemýšlím, jestli v té reportáži bylo nějaké podobenství a měla něco navíc, když se dramaturgovi této televize zdají lidé, kteří jezdí po Číně na vozíku, v podstatě všední. AT

Komentář

Sladké vábení, chvíle závratí, střípky zázraků, které se nikdy nestanou
8. 1. 2006 (20:10) V poslední době jsem rozšířila svou čtenářskou pozornost i na časopis TEMPUS Medicorum. Toto dnes díky kauze paní Klimovičové a pana Ratha velmi "populární" periodikum vydává Česká lékařská komora a na své prosincové obálce mělo pětici fotografií - kandidátů na prezidenta komory. Na jedné z nich jsem poznala Miroslava Havrdu. Soukromého lékaře, sekretáře Skalpelu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví ČR, mezinárodního klasifikátora handicapu stolních tenistů, bývalého člena Výboru svazu ČSTPS atp., výčet v jeho oficiálním životopise je pestrý.
[ celý článek ]

Glosa

Soudce Škrha rozhodl v souladu se svými předchozími rozsudky
29. 12. 2005 (21:37) Vážení a milí! Jako akutnější než reportáž ze Školního paralympijského dne v Chrudimi se ukázalo dementování fámy, která se rozšířila mezi některými z Vás, respektive kterou asi záměrně někdo mezi Vás rozšířil. Slyšela jsem ji dnes už popáté za sebou v krátké době a všichni lidé měli stejný zdroj, tak si skoro říkám, že to není náhoda. Protože soudce Škrha mi byl svým otevřeným přístupem a především snahou být spravedlivý a pojmenovat věci a lidi pravými jmény, hodně sympatický, považuju za vhodné se ho zastat a vadí mi, když někdo nepodloženě zpochybňuje jeho rozhodnutí.

Jiří Škrha NEZAMÍTL V MINULOSTI DVĚ ŽALOBY ČSTPS, A NENÍ PROTO DIVNÉ, ŽE TEĎ ROZHODL, JAK ROZHODL. Soudce Škrha zamítl jednu žalobu, a to proto, že k ní nebyly přiloženy důkazy, nyní rozhodoval o žalobě, u které důkazy byly. A druhou záležitostí bylo zamítnutí žádosti ČSTPS o nařízení předběžného opatření (a následného odvolání svazu), které se týkalo eventuálního pozastavení vykonavatelnosti rozhodnutí VG ČPV, kterým tento orgán přijal na vědomí vystoupení ČSTPS. Soudce v tomto případě nyní rozhodl přesně v souladu se svými minulými rozsudky, protože 22. 12. zamítl první část žaloby ČSTPS na přezkoumání usnesení VG ČPV z 9. 12. 2004. Je mi úplně jedno, že někdo zpochybňuje soudcovo rozhodnutí, má na to plné právo, lze polemizovat s kdečím, ale argumenty, které k tomu používá, jsou záměrně lživé a soudce očerňující. A to není fair!

Alice Tejkalová


K turínskému kvalifikačnímu turnaji
7. 11. 2005 (19:35) Milí čtenáři, začínám omluvou, protože jsem před chvílí zjistila, že žádný online na Medvědech nebyl, tak doufám, že jste mě, pokud jste se tam podívali, neprokleli. Domnívala jsem se, že to bude stejné jako včera s Koreou, ale členové týmu nejspíš naprosto logicky vyhodnotili, že nejdůležitější bude podpora hráčů v klíčovém utkání, anebo nefungovala technika. To se asi dozvíme co nevidět. Jedno už ale víme teď a jistě. Česká republika remizovala s Velkou Británií 0:0 a na paralympiádu v Turíně tak naši sledgehokejisté nepostoupí. Je mi to líto, protože jsem dost intenzivně fandila. Na druhou stranu to ve sportu prostě takhle chodí. A dovedu si představit, že tak, jako já jsem teď smutná, je někde nějaká britská novinářka pěkně veselá. Každopádně chci sledge hokejovému týmu poděkovat za to, že bojoval, byť s neúspěšným koncem, a přeju mu, aby mu hry ve Vancouveru už neutekly.

Alice Tejkalová

30. 9. (14:20) Milí čtenáři, za několik hodin opustím ČR, abych s kameramanem Pavlem Křížkem mohla zachytit nejzajímavější momenty mistrovství světa v lukostřelbě v Massa - Carraře. Aktuální zprávy a fotky se na Handisportu, doufám, objeví už zítra večer, záležet bude především na kvalitě servisu poskytovaného italskými pořadateli. AT


Když se nedostává výsledků
27. 9. (00:40) V italském Jesolu skončilo Mistrovství Evropy ve stolním tenise. Jak dopadlo pro české reprezentanty dosud nevím. Na webových stránkách šampionátu se pouze opožděně objevily výsledky z OPENu, které se mi jako jediné podařily získat. Ne, že bych se nesnažila, ale narazila jsem na odmítavý postoj místopředsedkyně ČSTPS Radky Kučírkové. Naše několikamailová korespondence vyústila v jasné stanovisko - chceš - li něco vědět o našich sportovcích, najdeš to buď na našem webu, nebo v servisu ČTK. Nech stolní tenisty v klidu odehrát ME, vše se dozvíš po jejich návratu. Po návratu si výsledky můžete tak maximálně nabouchat, říkám nyní, dost nezdvořile, ale o to upřímněji, já.
[ celý článek ]


22. 9. (23:07) Milí čtenáři,
Už na to chci upozornit nějakou chvilku, ale při aktualizaci stránek jsem pokaždé zapomněla. Na dolní liště hlavní stránky pod články najdete tiráž. Pokud kliknete na moje jméno, objeví se Vám formulář na mail, takže mi můžete posílat své komentáře nebo příspěvky. Berte to jako malou komunikační náhražku :-), než se doladí fórum, poslední věc, která nefunguje. Těším se na Vaše postřehy. AT

Poznámka

18. 9. (22:22) Milí čtenáři,
organizátoři mistrovství Evropy ve stolním tenise mi trochu brnkají na nervy. Když nevyběhly na jejich stránkách žádné výsledky v pátek večer, říkala jsem si, že je to pravděpodobně nějaká počáteční chyba. Fakt, že žádné výsledky nejsou k dispozici ani dnes večer (nebo někomu z Vás snad na počítači naběhly?), mi už ale připadá krajně podezřelý.
Jsem teď doma bez přístupu k servisu ČTK, takže nevím, zda něco chrlí na novináře alespoň Četka, od vedoucí výpravy Radky Kučírkové jsem bohužel ještě nedostala ani slíbenou tiskovou zprávu před přesunem do místa konání mistrovství :-(, snad na mě něco čeká zítra v TV poště. Doufám, že zítra najdu přijatelné řešení, jak sebe ani Vás neochudit o jistě napínavé dění v Jesolu.

Alice Tejkalová

Redakce stránek handisport.cz : Alice Tejkalová
Copyright ©2005 Všechna práva vyhrazena.